Problemowej drogi nie można tak po prostu zlikwidować

Pozbawienie drogi dotychczasowej kategorii bez jednoczesnego jej zaliczenia do nowej kategorii możliwe jest wyłącznie w przypadku wyłączenia jej z użytkowania.

Publikacja: 29.05.2024 04:30

Problemowej drogi nie można tak po prostu zlikwidować

Foto: Adobe Stock

Rada gminy podjęła uchwałę, w której postanowiła pozbawić drogę kategorii drogi gminnej poprzez wyłączenie jej z użytkowania. Wojewoda zaskarżył tę uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie.

Jego zdaniem, zgodnie z przepisami ustawy o drogach publicznych, w przypadku pozbawienia kategorii drogi gminnej ustawodawca przyjął zasadę, zgodnie z którą pozbawienie drogi dotychczasowej kategorii może nastąpić wyłącznie z jednoczesnym zaliczeniem tej drogi do nowej kategorii. Jedyny wyjątek od powyższej zasady stanowi sytuacja wyłączenia drogi gminnej z użytkowania. Ponadto wojewoda wskazał, że Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 16 września 2021 r. (sygn. II GSK 539/21) podkreślił, iż wyłączenie drogi z użytkowania determinuje określone konsekwencje prawne, m.in. w postaci pozbawienia jej dotychczasowej kategorii. Powinno to dotyczyć przede wszystkim takich sytuacji, w których dana droga staje się zbędna dla użytku publicznego i jest likwidowana. W tej jednak sprawie droga gminna nie miała być likwidowana. Oznacza to, że w dalszym ciągu miała ona pełnić dotychczasową funkcję komunikacyjną, umożliwiając m.in. dojazd do działek bezpośrednio graniczących z tą drogą.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?