Problemowej drogi nie można tak po prostu zlikwidować

Pozbawienie drogi dotychczasowej kategorii bez jednoczesnego jej zaliczenia do nowej kategorii możliwe jest wyłącznie w przypadku wyłączenia jej z użytkowania.

Publikacja: 29.05.2024 04:30

Problemowej drogi nie można tak po prostu zlikwidować

Foto: Adobe Stock

Rada gminy podjęła uchwałę, w której postanowiła pozbawić drogę kategorii drogi gminnej poprzez wyłączenie jej z użytkowania. Wojewoda zaskarżył tę uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie.

Jego zdaniem, zgodnie z przepisami ustawy o drogach publicznych, w przypadku pozbawienia kategorii drogi gminnej ustawodawca przyjął zasadę, zgodnie z którą pozbawienie drogi dotychczasowej kategorii może nastąpić wyłącznie z jednoczesnym zaliczeniem tej drogi do nowej kategorii. Jedyny wyjątek od powyższej zasady stanowi sytuacja wyłączenia drogi gminnej z użytkowania. Ponadto wojewoda wskazał, że Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 16 września 2021 r. (sygn. II GSK 539/21) podkreślił, iż wyłączenie drogi z użytkowania determinuje określone konsekwencje prawne, m.in. w postaci pozbawienia jej dotychczasowej kategorii. Powinno to dotyczyć przede wszystkim takich sytuacji, w których dana droga staje się zbędna dla użytku publicznego i jest likwidowana. W tej jednak sprawie droga gminna nie miała być likwidowana. Oznacza to, że w dalszym ciągu miała ona pełnić dotychczasową funkcję komunikacyjną, umożliwiając m.in. dojazd do działek bezpośrednio graniczących z tą drogą.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Co można wybudować bez pozwolenia na własnej posesji? Garaż? A może oczko wodne?
Zawody prawnicze
Prokuratorzy zaniepokojeni poleceniem prokuratora krajowego ws. Andrija K.
Zawody prawnicze
Nieoczekiwana zmiana miejsc na podium rankingu kancelarii prawniczych
Prawo dla Ciebie
Trybunał: ustawa przyjęta bez Kamińskiego i Wąsika jest niezgodna z konstytucją
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Sądy i trybunały
Andrzej Duda powołał Mikołaja Pawlaka na sędziego
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży