Kto tworzy ośrodek zdrowia, ten go nadzoruje

Nie można różnicować działania gminy przez radę gminy i wójta oraz pozbawiać rady kompetencji kontrolowania samodzielnego gminnego zakładu opieki zdrowotnej.

Publikacja: 20.03.2024 02:00

Kto tworzy ośrodek zdrowia, ten go nadzoruje

Foto: Adobe Stock

Wójt gminy wydał zarządzenie w sprawie przeprowadzenia kontroli w samodzielnym gminnym zakładzie opieki zdrowotnej. Wojewoda rozstrzygnięciem nadzorczym stwierdził nieważność tego zarządzenia. Jego zdaniem zgodnie z ustawą z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym do wyłącznej właściwości rady gminy należy tworzenie, likwidacja i reorganizacja przedsiębiorstw, zakładów i innych gminnych jednostek organizacyjnych oraz wyposażanie ich w majątek. Nie ma podstaw, aby gmina w zakresie kontroli publicznego zakładu opieki zdrowotnej działała przez organ wykonawczy. To rada gminy jest zatem władna do podjęcia decyzji w przedmiocie przeprowadzenia kontroli w samodzielnym gminnym zakładzie opieki zdrowotnej. W związku z tym, że wójt nie jest upoważniony do zlecenia przeprowadzenia kontroli zakładu opieki zdrowotnej, to zdaniem wojewody zarządzenie, jako podjęte bez podstawy prawnej, należało wyeliminować z obrotu prawnego.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sądy i trybunały
Wierzyciel powinien sprawdzić, czy dłużnik jeszcze żyje
Za granicą
Polacy niewpuszczeni na obchody wyzwolenia obozu w Ravensbrück
Sfera Budżetowa
Setki milionów dla TVP po cichu. Posłowie w Komisji Finansów Publicznych zdecydowali
Zawody prawnicze
Prokuratura Krajowa podjęła kolejne działania ws. Ewy Wrzosek