Opłaty za usunięcie pojazdu trzeba uzasadnić

Argumenty za podjęciem uchwały o danej treści muszą wynikać z tej uchwały, a nie z odpowiedzi na skargę, która została skierowana do sądu administracyjnego. Opłaty za usunięcie pojazdu trzeba uzasadnić - uznał WSA.

Publikacja: 24.01.2024 02:00

Opłaty za usunięcie pojazdu trzeba uzasadnić

Foto: Fotorzepa / Danuta Matłoch

Rada miejska podjęła uchwałę w sprawie ustalenia wysokości opłaty za usunięcie pojazdu z drogi oraz za parkowanie. Prokurator rejonowy wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach skargę na uchwałę i zarzucił jej istotne naruszenie prawa.

Zarzut dotyczył m.in. nienależytego przeprowadzenia analizy kosztów usuwania i przechowywania pojazdów na obszarze miasta w odniesieniu do wszystkich kategorii pojazdów wymienionych w art. 130a ust. 6a prawa o ruchu drogowym. W ocenie prokuratora otrzymana przez niego dokumentacja towarzysząca podjęciu zaskarżonej uchwały nie pozwala na ustalenie, czym kierowała się rada, przyjmując stawki w wysokości określonej w jej treści. Jego zdaniem uzasadnienie uchwały było lakoniczne.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego