Nieprawidłowa ekspozycja reklam skutkuje karą pieniężną

Zajęcie pasa drogowego na cele niezwiązane z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem i ochroną dróg, wymaga zezwolenia zarządcy drogi wydanego w drodze decyzji administracyjnej. WSA wypowiedział się ws. ekspozycji reklamy.

Publikacja: 10.01.2024 02:00

Nieprawidłowa ekspozycja reklam skutkuje karą pieniężną

Foto: Adobe Stock

Podczas kontroli pracownicy zarządu dróg i mostów zmierzyli powierzchnię reklam umieszczonych w pasie drogowym. Okazało się, że reklamy zostały umieszczone bez zezwolenia zarządcy drogi.

Po ustaleniu kto jest odpowiedzialny za ustawienie reklam, na spółkę z o.o. nałożona została kara pieniężna za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia. Spółka złożyła odwołanie od decyzji dyrektora zarząd dróg i mostów, twierdząc, że reklamy ustawiła w granicach swoich działek, nie zajmując pasa drogowego. Nieprawidłowa ekspozycja reklam w pasie drogowym wynikała prawdopodobnie zdaniem spółki z przestawienia ich przez firmy zajmujące się budową sieci wodociągowej i elektrociepłowniczej podczas prac budowlanych. Spółka przekonywała, że sama nie przestawiała reklam, a ponadto zarzuciła kontrolującym nieprawidłowe ustalenie wymiarów reklam. Samorządowe kolegium odwoławcze utrzymało decyzję w sprawie kary, wydaną w pierwszej instancji, stwierdzając m.in., że odpowiedzialność administracyjna za zajęcie pasa drogowego jest zobiektywizowana i niezależna od winy. Zdaniem SKO z materiału dowodowego sprawy wynika zarówno fakt umieszczenia reklam w obrębie pasa drogowego, jak i okres zajęcia pasa. Ustalenia te znajdują potwierdzenie w protokole kontroli i dokumentacji fotograficznej.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność