Jak wyznaczyć inspektora ochrony danych – poradnik

Wyznaczenie inspektora ochrony danych w organizacji wymaga nie tylko sporządzenia i udokumentowania procedur dotyczących jego funkcjonowania, ale także podjęcia czynności formalnych, takich jak skierowanie zawiadomienia do organu nadzorczego czy publikacja danych kontaktowych inspektora. Brak realizacji tych obowiązków stanowi naruszenie przepisów RODO – dostrzegane i karane przez europejskie organy nadzorcze.

Publikacja: 22.03.2024 04:30

Jak wyznaczyć inspektora ochrony danych – poradnik

Foto: Adobe Stock

Inspektor ochrony danych (IOD) jest odpowiedzialny za budowanie kultury ochrony danych osobowych w organizacji. Jak po blisko sześciu latach od rozpoczęcia stosowania przepisów RODO wypełniana jest w praktyce ta rola? Z jakimi problemami mierzą się inspektorzy ochrony danych? Jakich rad udziela prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych organizacjom, które wyznaczyły IOD, a także samym inspektorom? Jakie wnioski w zakresie pełnienia tej funkcji można wysnuć na podstawie rozstrzygnięć zagranicznych organów ochrony danych osobowych? Na te pytania odpowiemy w cyklu artykułów poświęconych praktycznym problemom związanym z wyznaczeniem i funkcjonowaniem inspektora ochrony danych w organizacji.

Pozostało 95% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów