Balcerowicz: Te dziesięć punktów jest lepsze od „100 konkretów”

Internetowa sprzedaż alkoholu i leków na receptę oraz ograniczenie działalności państwa do określonych branż to zmiany przyjazne gospodarce i budżetowi.

Publikacja: 15.12.2023 07:34

Leszek Balcerowicz

Leszek Balcerowicz

Foto: TV.RP.PL

W pierwszych dniach działalności nowego rządu różne organizacje przedsiębiorców i think tanki przedstawiają swoje sugestie reform. Zestaw dziesięciu takich postulatów w raporcie „Proste zmiany – wielkie korzyści” opublikowały w czwartek wspólnie Forum Obywatelskiego Rozwoju i Instytut Edukacji Ekonomicznej im. Ludwiga von Misesa. Dotyczą one zarówno swobód obywatelskich, jak i liberalizacji gospodarki.

Jak zaznacza Mateusz Benedyk, dyrektor Instytutu, propozycje te powstawały jeszcze przed wyborami.

– Nie znaliśmy ich wyniku, ale staraliśmy się, by miały szansę na poparcie sejmowej większości, niezależnie od polityki – tłumaczy Benedyk.

Zapobiec sytuacjom podobnym do kupna Polski Press ptrzez Orlen

Wśród tych propozycji znalazło się odblokowanie handlu przez internet lekami na receptę oraz wyrobami alkoholowymi. Autorzy raportu zauważają, że w ten sposób poprawi się dostęp do leków dla pacjentów mieszkających na wsiach, z dala od aptek. Z kolei sprzedaż alkoholu w ten sposób wcale nie musiałaby rodzić ryzyka sprzedaży nieletnim, pod warunkiem wprowadzenia przepisów pozwalających kurierom na legitymowanie odbiorców przesyłek. Zaproponowano też płatne oddawanie osocza krwi jako uzupełnienie tego pozyskiwanego z honorowego krwiodawstwa.

Kolejnym postulatem jest ustawowe ograniczenie działalności państwa tylko do określonych sfer związanych z bezpieczeństwem, porządkiem publicznym, a także ochroną zdrowia i środowiska. Jak zauważa Marcin Zieliński, prezes FOR, szczególnie niekorzystne dla gospodarki i wolności jest dopuszczenie państwa do inwestycji w hotelarstwo, przemysł spożywczy czy media.

– Trzeba zapobiec sytuacjom podobnym do kupna Polski Press ptrzez Orlen – twierdzi Zieliński, nawiązując do przejęcia przez państwowy koncern sieci mediów lokalnych i uczynienia z nich rządowej tuby propagandowej.

Czytaj więcej

Premier Donald Tusk: pomoc małym firmom w trudnym czasie to priorytetowe zadanie

Samorządy nie mogłyby finansować sportu zawodowego

W ocenie autorów raportu rynek kolejowy mógłby funkcjonować lepiej bez procedury badania równowagi ekonomicznej na określonych trasach. Ta procedura jest dziś wymagana tam, gdzie PKP Intercity wykonuje przejazdy dotowane przez państwo. Często kończy się to odmową dopuszczenia innych przewoźników na dane trasy. Jak zwracają uwagę eksperci Instytutu Misesa, taka procedura nie jest wymagana przez prawo unijne, a jej zniesienie mogłoby zwiększyć konkurencję na polskich torach. Skorzystaliby na tym pasażerowie.

Autorzy raportu obok liberalizacji różnych przepisów proponują też jeden zakaz: samorządy nie mogłyby finansować sportu zawodowego. Może to bowiem stanowić niedozwoloną pomoc publiczną, a poza tym powoduje, że środki publiczne nie idą na bardziej potrzebne cele, w tym np. infrastrukturę. Samorządy powinny za to wspomagać np. budowę boisk dla młodzieży.

– Te dziesięć punktów jest lepsze od „100 konkretów” – stwierdził prof. Leszek Balcerowicz, założyciel FOR, nawiązując do programu wyborczego Koalicji Obywatelskiej. Wyjaśnił, że wiele z obietnic dzisiejszego rządu jest kosztownych dla budżetu państwa, a przedstawiona dziesiątka nie spowodowałaby wydatków z państwowej kasy.

Czytaj więcej

Lewiatan do nowego rządu: 24 postulaty zmian w prawie podatkowym
Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność