Wynagrodzenie likwidatora zaskarżalne zażaleniem

Na postanowienie sądu rejestrowego w przedmiocie wynagrodzenia likwidatora spółki komandytowej, ustanowionego przez sąd, przysługuje zażalenie do sądu drugiej instancji. Tak orzekł Sąd Najwyższy w uchwale z 13 kwietnia 2023 r., III CZP 146/22.

Publikacja: 24.11.2023 02:00

Wynagrodzenie likwidatora zaskarżalne zażaleniem

Foto: Adobe Stock

Sporną kwestią w przedmiotowej sprawie była wysokość wynagrodzenia likwidatora ustanowionego przez sąd rejestrowy w postępowaniu dotyczącym likwidacji spółki osobowej (sp. z o.o. sp.k.). W toku postępowania likwidacyjnego Sąd Rejonowy w Toruniu na skutek złożonego przez likwidatora wniosku postanowieniem przyznał mu wynagrodzenie za trzymiesięczny okres pełnienia funkcji. Postanowienie zostało zaskarżone zażaleniem wniesionym do Sądu Okręgowego w Toruniu. Sąd ten uchylił wydane przez sąd rejonowy orzeczenie i przekazał mu sprawę do ponownego rozpoznania. Wówczas sąd rejonowy ponownie orzekł o wynagrodzeniu likwidatora. Na to postanowienie kolejny raz wniesiono zażalenie do sądu okręgowego. Tym razem jednak sąd okręgowy uznał się za niewłaściwy i przekazał zażalenie do rozpoznania sądowi rejonowemu.

Pozostało 84% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił