Jak bezpiecznie zagospodarować odpady niebezpieczne?

Wytwórca odpadów niebezpiecznych zostaje zwolniony z odpowiedzialności za gospodarowanie nimi dopiero w momencie, gdy prowadzący przetwarzanie tych odpadów przekaże je do ostatecznego procesu odzysku lub ostatecznego procesu unieszkodliwienia. Jakie są zasady postępowania z odpadami niebezpiecznymi?

Publikacja: 29.09.2023 02:00

Jak bezpiecznie zagospodarować odpady niebezpieczne?

Foto: Adobe Stock

W mediach niemalże regularnie pojawiają się doniesienia o pożarach składowisk odpadów czy odkryciu kolejnych miejsc, w których nielegalnie zostały porzucone odpady. Wynika to m.in. z niewłaściwego zagospodarowania odpadów przez ich wytwórców (choć też np. zbierających). Wysokie koszty zagospodarowania odpadów, jak i problem z dostępnością instalacji dokonujących ich prawidłowego przetworzenia powodują, że przedsiębiorcom bardziej opłaca się spalić posiadane odpady, aniżeli przekazać je odpowiednim podmiotom do przetworzenia. Dużym problemem pozostaje także porzucanie odpadów, w tym odpadów niebezpiecznych, przywiezionych z zagranicy. Opisane powyżej doniesienia medialne są szczególnie niepokojące, gdy dotyczą odpadów klasyfikowanych jako niebezpieczne. Pożar odpadów lub niezapewnienie odpowiednich warunków ich gromadzenia może prowadzić do uwolnienia się do środowiska wielu substancji szkodliwych, co może zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 219zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Praca, Emerytury i renty
Koniec 500+. Kiedy ostatnie wypłaty? 800+ na koncie już w grudniu?
Konsumenci
Nowy Sejm przyjął pierwszą ustawę. Dotyczy zakazu handlu w niedziele
W sądzie i w urzędzie
PESEL można już zastrzec. Jak to zrobić?
Prawo pracy
Szef może zablokować samowolną pracę po godzinach
Zdrowie
Ziobro na odchodne złożył wniosek do TK. Ma duże znaczenie dla lekarzy
Materiał Promocyjny
Razem dla Planety, czyli chemia dla zrównoważonej przyszłości