Nie trzeba płacić za niezamówione usługi

Przedsiębiorcy nie mogą zamieszczać w pakietach usług, o których nie informują wyraźnie konsumentów. Takie praktyki znalazły się pod lupą Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Publikacja: 01.09.2023 02:00

Nie trzeba płacić za niezamówione usługi

Foto: Adobe Stock

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) opublikował komunikat, w którym poinformował o postawieniu zarzutu naruszania zbiorowych interesów konsumentów spółce będącej dostawcą usług dostępu do telewizji i internetu. Organ zarzuca podmiotowi świadczenie na rzecz konsumentów usług objętych pakietami, których sami klienci nie zamawiali, byli natomiast obciążani kosztami niezamówionych pakietów. Na przedsiębiorcę może zostać nałożona kara pieniężna w wysokości do 10 proc. obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym wydanie takiej decyzji. Jednak można ją jeszcze zaskarżyć do sądu. Istnieje również ryzyko nałożenia na przedsiębiorcę obowiązku podania informacji o wydanej decyzji Prezesa UOKiK do publicznej wiadomości.

Pozostało 89% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt