Jak zabezpieczyć pozycję udziałowców w spółkach kapitałowych?

Uprawnienia osobiste mogą być przyznane zarówno akcjonariuszowi w spółce akcyjnej, jak i wspólnikowi w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Określane są w statucie lub umowie spółki i nie przechodzą na nabywcę udziałów lub akcji.

Publikacja: 02.06.2023 02:00

Jak zabezpieczyć pozycję udziałowców w spółkach kapitałowych?

Foto: Adobe Stock

Zabezpieczenie interesów wspólników i akcjonariuszy spółek kapitałowych poprzez zapewnienie im możliwie szerokiego wpływu na skład osobowy ich organów (a tym samym na ich działalność operacyjną i nadzór nad tą działalnością) oraz dodatkowych korzyści finansowych jest jedną z najistotniejszych kwestii poruszanych podczas negocjacji umów inwestycyjnych i umów joint venture, jak również przy okazji samego wejścia inwestora zewnętrznego do spółki. W praktyce transakcyjnej, kwestia ta jest najczęściej rozwiązywana w formie uprawnień osobistych przyznanych poszczególnym wspólnikom lub akcjonariuszom. Poniżej przedstawiamy najistotniejsze kwestie związane z ich przyznaniem.

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara