Umowa wspólników lub akcjonariuszy – kluczowe postanowienia

Sporną kwestią między udziałowcami jest zazwyczaj sposób dystrybucji zysku osiągniętego przez spółkę. Warto więc tę kwestę wcześniej uregulować.

Publikacja: 12.01.2023 20:00

Umowa wspólników lub akcjonariuszy – kluczowe postanowienia

Foto: Adobe Stock

Zarówno w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością i spółce akcyjnej, ład korporacyjny i wzajemne relacje wspólników / akcjonariuszy są regulowane zasadniczo przez odpowiednio umowę spółki albo statut. Niemniej jednak powszechną praktyką – w szczególności w systemie common law1 – jest zawieranie umów wspólników / akcjonariuszy (shareholders’ agreements), które w sposób szczegółowy określają powyższe kwestie. W polskim systemie prawnym umowa wspólników / akcjonariuszy nie jest uregulowana w przepisach Kodeksu spółek handlowych, jednakże możliwość jej zawarcia wynika z art. 3531 Kodeksu cywilnego, który stanowi o zasadzie swobody umów. Tym samym, umowa wspólników / akcjonariuszy może być zawarta, o ile jej treść lub cel nie sprzeciwia się właściwości (naturze) stosunku prawnego, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.

Pozostało 85% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sądy i trybunały
Wierzyciel powinien sprawdzić, czy dłużnik jeszcze żyje
Za granicą
Polacy niewpuszczeni na obchody wyzwolenia obozu w Ravensbrück
Sfera Budżetowa
Setki milionów dla TVP po cichu. Posłowie w Komisji Finansów Publicznych zdecydowali
Zawody prawnicze
Prokuratura Krajowa podjęła kolejne działania ws. Ewy Wrzosek