Próba poskromienia sztucznej inteligencji

Minimalizowanie ryzyka związanego z rozwojem sztucznej inteligencji, nie obciążając przy tym nadmiernie podmiotów pracujących nad jej rozwojem, to główne założenia projektu unijnego rozporządzenia.

Publikacja: 13.01.2022 13:20

Próba poskromienia sztucznej inteligencji

Foto: Adobe Stock

W ostatnich latach jesteśmy świadkami intensywnego rozwoju projektów z zakresu sztucznej inteligencji. Systemy sztucznej inteligencji stają się coraz bardziej doskonałe, a ich dynamiczny rozwój wzmaga apetyt społeczeństwa na korzyści, które mogą za sobą nieść. Już teraz sztuczna inteligencja wykorzystywana jest w wielu aspektach życia, jak choćby m. in. do tłumaczenia tekstów, rozpoznawania obrazów czy mowy, oceny zdolności kredytowej. W ostatnich miesiącach wśród ekspertów prawa własności intelektualnej toczyła się dyskusja, czy sztuczna inteligencja może być wynalazcą. Nie była to dyskusja czysto akademicka, a stanowiła pokłosie realnej sprawy toczącej się przed organami patentowymi m. in. w RPA i Australii.

Pozostało 89% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP