fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Nowe zasady wydawania dokumentów rodzicom dziecka, które urodziło się martwe

Adobe Stock
Rodzice dziecka, które urodziło się martwe, będą mogli szybko załatwić niezbędne formalności niezbędne do pogrzebu.

Komisja ds. Petycji Sejmu RP chce uprościć zasady wydawania dokumentów rodzicom dziecka, które urodziło się martwe. Do Sejmu wpłynął projekt w tej sprawie.

Chodzi o nowelizację ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych. W ten sposób komisja chce zrealizować petycję, która do niej wpłynęła w tej sprawie.

Projekt przewiduje więc, że rodzice dziecka, które urodziło się martwe, a jego płeć jest ustalona, będą mogli je pochować na podstawie okazanego administracji cmentarza odpisu skróconego aktu urodzenia. Oznacza to, że wszystkie formalności załatwią w jednym miejscu, tj. urzędzie stanu cywilnego. Dziś muszą jeszcze uzyskać akt zgonu w szpitalu.

Ponadto skrócony akt urodzenia dziecka będzie też dla rodziców podstawą do uzyskania urlopu macierzyńskiego, zasiłku pogrzebowego czy świadczeń z ubezpieczeń komercyjnych.

Natomiast w przypadku dziecka, które urodziło się martwe, a jego płeć nie jest ustalona, rodzice uzyskają w szpitalu w dwóch egzemplarzach kartę martwego urodzenia. Jeden jej egzemplarz zachowają dla siebie, a drugi umożliwi pochówek.

Projektowane przepisy zapewniają wszystkim rodzicom możliwość uzyskania dokumentów będących urzędowym poświadczeniem martwego urodzenia dziecka. Dzięki temu zostanie wyeliminowana luka w prawie. Dziś trzeba nierzadko przeprowadzić długie i bolesne postępowanie sądowe.

Etap legislacyjny: przed pierwszym czytaniem

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA