fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Koronawirus: seniorzy mogą dzwonić po pomoc na infolinię: 22 505 11 11

Senior podczas epidemii koronawirusa
Seniorzy mogą dzwonić po pomoc na specjalną infolinię.
Adobe Stock
- Osoby starsze, seniorzy po 70. roku życia nie będą mogły opuszczać miejsc zamieszkania, chyba że do apteki lub do sklepu - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej konferencji. Wyjątek mają stanowić także konieczność wyjścia z domu w celu świadczenia pracy oraz sprawowania lub uczestniczenia w wydarzeniach kultu religijnego.

Premier wyjaśnił, że w związku z obostrzeniami utworzono tzw. Korpus Wsparcia Seniorów. Seniorzy będą mogli dzwonić na specjalną darmową infolinię 22 505 11 11 w celu zgłoszenia swojego zapotrzebowania na pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które utrudnione są przez pandemię (np. zakupy pierwszej potrzeby). Telefony będą odbierali konsultanci, którzy skierują zgłoszenia do odpowiednich ośrodków pomocy społecznej.

Udzielenie pomocy także jest bezpłatne. Osoba korzystająca ze wsparcia w ramach Korpusu pokrywa jedynie koszty zakupów. Choć pomoc skierowana jest do osób powyżej 70. roku życia, to rząd nie wyklucza (w szczególnych wypadkach) wsparcia dla młodszych seniorów. Pomoc w zakupach nie przysługuje jednak osobom, które korzystają z usług opiekuńczych, bądź specjalistycznych usług opiekuńczych.

- My w ramach solidarności międzypokoleniowej - urzędnicy, pracownicy, DPS, Wojska Obrony Terytorialnej, Straży Pożarnej, harcerze, wolontariusze - będziemy przekazywać państwu najważniejsze produkty do domu - powiedziała biorąca udział w konferencji minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Czytaj także: Wraca zdalna nauka. Dzieci nie wyjdą same z domu

Minister wyjaśniła, że gminy będą prowadzić rejestry seniorów, którzy zdecydowali się na pozostanie w domu i potrzebują wsparcia wolontariuszy. Ponadto rząd informuje, że samorządy gminne będą mogły skorzystać z dofinansowania ze środków budżetu państwa na zorganizowanie i realizację usługi wsparcia. - Środki te będą mogły zostać przeznaczone m.in. na zatrudnienie nowych pracowników do realizacji zadania, przyznanie dodatków zadaniowych, zlecenie usługi organizacjom pozarządowym czy jej zakup od prywatnych podmiotów - czytamy w komunikacie.

- Na ten cel zabezpieczyliśmy 100 mln zł. Jeśli będzie potrzeba, to te środki będą powiększone - dodała Minister Maląg.

Minister zapewniła także, że seniorzy nie zostaną pozostawieni sami sobie. - Zależy nam na tym, aby ten trudny czas przezyli Państwo w zdrowiu i bezpieczeństwie - powiedziała.

Minister rodziny i polityki społecznej przypomniała także o stronie internetowej wspieramseniora.pl, dzięki której można zgłaszać chęć wsparcia seniorów. Zgłosić się można także w gminnym ośrodku pomocy społecznej. Lista placówek dostępna jest tutaj

Prof. Andrzej Horban wyjaśnił także, że obostrzenia dotyczące osób starszych są jedynie prośbą, nie jest to bezwzględny nakaz. - Chodzi o to, żeby ograniczyć też odwiedziny u osób starszych - dodał. Profesor zwrócił uwagę, że wizyty u dziadków nie są zakazane. Należy jednak pamiętać o bezpiecznej odległości i maseczkach w kontakcie ze starszymi.

Horban zaznaczył, że restrykcje wobec seniorów powyżej 70 roku życia podyktowane są gwałtownym wzrostem liczby zgonów zw. z COVID-19 w tej grupie wiekowej. 

- Drodzy seniorzy, zostańcie w domu. To ochroni zdrowie wasze i waszych bliskich - zaapelował jeszcze raz premier Morawiecki.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA