fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Można już wykupić leki na receptę za pomocą smartfona. Jak to zrobić?

materiały prasowe
Elektroniczną receptę wystawioną przez lekarza można mieć w swoim smartfonie. Pacjent wykupi na nią leki bez konieczności posiadania papierowego wydruku. Musi jedynie zainstalować aplikację mObywatel.

Prawie 19 tysięcy lekarzy z blisko czterech tysięcy placówek leczniczych w 493 miastach  wystawiło już ponad 8 milionów e-recept. Cały czas do systemu e-drowie, który umożliwia ich wystawianie, dołączają nowe przychodnie. Od 1 stycznia 2020 r. recepty będą obowiązkowo wystawiane w postaci elektronicznej.

Pacjentów mogą mieć e-receptę w swoim telefonie i realizować recepty za pośrednictwem swojego smartfona.

– Wystarczy zainstalować i uruchomić aplikację mObywatel. Obecnie korzysta z niej niemal 350 tysięcy osób. Wciąż dodajemy tam nowe, wygodne dla użytkowników funkcjonalności. E-recepta jest jedną z nich – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Ministerstwo Cyfryzacji radzi  co zrobić, aby w swoim telefonie najpierw znaleźć elektroniczną receptę, a później ją zrealizować.

Krok 1: Ściągnij na swój telefon i zainstaluj  aplikację mObywatel. Znajdziesz ją w sklepach Google Play i App Store. Jest bezpłatna, oficjalna i bezpieczna.

E-recepta w aplikacji mObywatel na razie jest dostępna na smartfonach z systemem operacyjnym Android 6.0 i nowsze. Ministerstwo pracuje nad tym, aby wkrótce to rozwiązanie było dostępne także dla właścicieli smartfonów z systemem iOS.

Jeśli masz telefon z systemem operacyjnym Android w mObywatelu znajdziesz nie tylko e-receptę, ale i mTożsamość oraz mPojazd. Jeśli masz telefon z systemem iOS, znajdziesz tam mTożsamość, która bardzo się przydaje. Dzięki niej możesz się wylegitymować wszędzie tam, gdzie nie jest wymagane okazanie dowodu osobistego lub paszportu, w tym w przychodni lekarskiej.

Krok 2: Jeśli masz już ściągniętą i zainstalowaną aplikację, wybierz w niej kartę eRecepta.

Krok 3: Będąc w aptece, wybierz e-receptę, którą chcesz zrealizować. Pokaż farmaceucie ekran telefonu z wyświetlonym kodem QR. Jeśli nie chcesz pokazywać ekranu telefonu, podaj numer PESEL (swój lub osoby, na którą recepta jest wystawiona) oraz kod spod e-recepty.

E-recepta to nie jedyny powód, dla którego każdy pacjent ze smartfonem powinien pomyśleć o zainstalowaniu  aplikacji mObywatel. Dzięki zawartemu w niej odzwierciedleniu danych z dowodu osobistego można się nią też legitymować wszędzie tam, gdzie nie ma obowiązku okazywać tradycyjnego dowodu osobistego. Chodzi o placówki Podstawowej Opieki Zdrowotnej, placówki pocztowe, pociągi PKP Intercity i wiele innych miejsc.

– Wkrótce do ponad 22 tysięcy przychodni i szpitali trafią nasze naklejki „Tutaj możesz użyć aplikacji mObywatel". Wszystko po to, by informacja na ten temat dotarła do wszystkich pacjentów – dodaje minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA