fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Asystent medyczny podpisze e-receptę i e-skierowanie

AdobeStock
Elektroniczną dokumentację medyczną, w tym skierowanie, będzie mógł za lekarza podpisać asystent medyczny. Prawnicy: należy zadbać o bezpieczeństwo loginów i haseł.

Resort zdrowia chce jak najbardziej odciążyć lekarzy od pracy niezwiązanej z leczeniem. Dlatego będący w konsultacjach wewnętrznych projekt nowelizacji ośmiu ustaw w związku z wdrażaniem rozwiązań e-zdrowia, do którego dotarła „Rzeczpospolita", umożliwia upoważnianie asystentów medycznych do podpisywania za lekarza elektronicznej dokumentacji medycznej, w szczególności e-recept i e-skierowań. Zgodnie z ustawą o RODO asystent będzie musiał mieć upoważnienie do przetwarzania danych osobowych zarówno w postaci papierowej, jak i elektronicznej. Zostanie również zobowiązany do „zachowania poufności wobec wszelkich informacji i danych uzyskanych w tym procesie".

Dlatego zdaniem dr. Pawła Litwińskiego, adwokata, należy zadbać o bezpieczeństwo loginów i haseł. Dodaje on, że pomysł jest dobry pod warunkiem rozliczalności, czyli przypisania podpisu do konkretnego asystenta i lekarza, w którego imieniu działa.

– Może to być rozwiązanie analogiczne do tzw. podpisywarki, pozwalającej podpisywać dokumenty profilem zaufanym – mówi dr Litwiński.

Rozwiązanie popiera również mec. Wojciech Kozłowski, radca prawny.

– Pomysł, by czynność techniczną, jaką jest podpisywanie dokumentów, scedować na asystenta, jest sensowny. Za treść i tak odpowiada lekarz – mówi.

E-recepta i e-skierowanie, które wystawiane są dziś w programach pilotażowych, całkowicie zastąpią dokumenty papierowe odpowiednio w 2020 i 2021 r. Z kolei, jak potwierdza Ministerstwo Zdrowia, w Rejestrze Asystentów Medycznych figuruje ponad 10 tys. nazwisk.

Etap legislacyjny: konsultacje wewnętrzne

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA