Reklama

Elektroniczne skierowania na badania od 1 kwietnia 2019 r.

Na tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, leczenie szpitalne i leczenie w poradni specjalistycznej już od 1 kwietnia lekarz skieruje nas elektronicznie.

Aktualizacja: 18.02.2019 08:19 Publikacja: 18.02.2019 08:07

Elektroniczne skierowania na badania od 1 kwietnia 2019 r.

Foto: Fotolia.com

Wprowadzenie elektronicznych skierowań na część świadczeń przewiduje projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie skierowań wystawianych w postaci elektronicznej w systemie informacji medycznej, który trafił właśnie do konsultacji publicznych.

Od kwietnia papierowe skierowanie będzie można zastąpić elektronicznym w przypadku finansowanych przez NFZ: tomografii komputerowej (TK), rezonansu magnetycznego (RM), badań endoskopowych przewodu pokarmowego (np. gastroskopii), pozytonowej tomografii emisyjnej (PET) czy echokardiografii płodu. W systemie można będzie skierować pacjenta także na leczenie w szpitalu i przychodni specjalistycznej oraz wysłać na badania medycyny nuklearnej.

Czytaj także: Elektroniczna dokumentacja medyczna: odmowa przyjęcia do szpitala, informacja dla lekarza oraz karta informacyjna

Największą zaletą elektronicznego skierowania dla systemu ochrony zdrowia nie jest jednak wygoda, ale oszczędność publicznych pieniędzy. Jak tłumaczy wiceminister odpowiedzialny za cyfryzację służby zdrowia Janusz Cieszyński, e-skierowanie ma przeciwdziałać sytuacjom, w których pacjent zapisuje się w kilku kolejkach do różnych placówek medycznych i blokuje miejsce innym pacjentom, co dodatkowo wydłuża i tak zbyt długie kolejki.

Jak tłumaczą onkolodzy, w przypadku nowotworu o życiu pacjenta mogą decydować nawet pojedyncze dni. Tymczasem, jak wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez Fundację Watch Health Care oraz firmę MAHTA, na badanie diagnostyczne w styczniu 2018 r. czekało się w Polsce średnio 2,7 miesiąca, czyli ok. 12 tygodni. Według WHC kolejka do badania endoskopowego jelita grubego wynosiła średnio 10,3 miesiąca.

Reklama
Reklama

Optymizmem nie napawają również wyniki Kolejkoskopu Fundacji Onkologicznej Alivia, zgodnie z którym na badanie tomografii komputerowej czeka się obecnie średnio 39 dni, na rezonans magnetyczny średnio 126 dni, a na PET 20 dni.

– Od dawna wspólnie z Polskim Lekarskim Towarzystwem Radiologicznym proponujemy wystandaryzowanie skierowań na diagnostykę obrazową – mówi Wojciech Wiśniewski z Alivii. – Wraz z publikacją wytycznych takie działania mogłyby zwiększyć liczbę badań i zmniejszyć kolejki, nawet bez zwiększania wydatków. W przypadku wprowadzenia e-skierowań będzie to tym pilniejsze, że oba te systemy, funkcjonujące równolegle, powinny być oparte na tych samych formularzach. Nie wiemy jednak, czy resort zdrowia jest zainteresowany tym rozwiązaniem, ponieważ departament, który zajmował się tym projektem, został ostatnio zlikwidowany – dodaje Wojciech Wiśniewski.

Etap legislacyjny: konsultacje publiczne

Nieruchomości
Ceny transakcyjne nieruchomości już jawne. Rejestr otwarty dla wszystkich
Materiał Promocyjny
AI to test dojrzałości operacyjnej firm
Prawo drogowe
Sąd: odstawienie prawej nogi to błąd eliminujący kierowcę
Praca, Emerytury i renty
1978,49 zł renty z ZUS od 1 marca. Te choroby uprawniają do świadczenia
Praca, Emerytury i renty
13. emerytura nie dla każdego. Ci seniorzy nie otrzymają świadczenia
Materiał Promocyjny
Presja dorastania i kryzys samooceny. Dlaczego nastolatki potrzebują realnego wsparcia
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama