Narodowy Fundusz Zdrowia chce znać: datę i godzinę przygotowania oraz wydania leku, wartość opakowania i liczbę opakowań leków recepturowych, czyli przygotowywanych według recepty w aptece. Projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie informacji gromadzonych przez apteki oraz przekazywanych do NFZ przewiduje też zwiększenie liczby danych, które należy zawrzeć w raporcie przesyłanym do Funduszu co dwa tygodnie. Nowela miałaby wejść w życie 1 marca 2017 r.

Projekt ma doprecyzować sprawozdawczość wieloma szczegółowymi danymi dotyczącymi składowych kosztowych leków recepturowych, co pomoże zapobiegać nadużyciom.

– Z naszych informacji wynika, że część aptek, głównie sieciowych, stosowała opakowania o niewielkiej gramaturze zamiast większych, bo mogły liczy na większą marżę od mniejszych opakowań, np. zamiast jednego 10-gramowego opakowania stosował 10 opakowań jednogramowych – tłumaczy Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

W poniedziałek do konsultacji trafił projekt nowelizacji prawa farmaceutycznego, który przesuwa z 1 stycznia 2017 r. na 1 lipca 2017 r. termin obowiązkowego sprawozdawania danych za pomocą Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi (ZSMOPL). Za nieprzekazanie danych do systemu miało grozić nawet do 50 tys. zł kary. Sęk w tym, że ZSMPOL jeszcze nie powstał, aptekarze i hurtownicy mogliby być więc karani, mimo że nie mieli gdzie sprawozdawać.

etap legislacyjny: konsultacje społeczne