fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Rak piersi wreszcie będzie leczony kompleksowo

123 RF
Od diagnozy aż po rehabilitację lub opiekę hospicyjną przeprowadzi pacjentkę z nowotworem piersi nowy system leczenia. Koordynowana opieka ma szansę ruszyć jesienią.

Kobieta, a rzadziej mężczyzna, z rakiem piersi ma być prowadzona przez profesjonalistów, którzy już na wczesnym etapie zadecydują o sposobie leczenia i zapewnią powrót do pełnej sprawności. W skład wielodyscyplinarnego zespołu terapeutycznego wejdzie nie tylko doświadczony zabiegowiec, chirurg plastyk, onkolog, radiolog, radioterapeuta i patolog, ale także psycholog i fizjoterapeuta. Takie zmiany zakładają projekty rozporządzeń w sprawie świadczeń gwarantowanych: z leczenia szpitalnego, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz z rehabilitacji leczniczej.

Na nowy model opieki składać ma się wstępna i pogłębiona diagnostyka w przychodni, leczenie zabiegowe i radioterapeutyczne w szpitalu, rehabilitacja przed– i pooperacyjna oraz monitorowanie, które uwzględnia nie tylko skuteczność leczenia, ale i jego bezpieczeństwo, czyli m.in. toksyczność leczenia chemioterapeutycznego. Leczeniem mają zajmować się specjaliści z doświadczeniem w operowaniu i terapii pacjentek z takim właśnie nowotworem. Np. chirurg będzie musiał się wykazać przeprowadzeniem co najmniej 50 operacji raka piersi w danym roku kalendarzowym, a chirurg prowadzący rekonstrukcję musi mieć stosowne certyfikaty.

Koordynowanym leczeniem raka piersi objęte zostaną zarówno pacjentki, u których lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub specjalista dopiero podejrzewa nowotwór, jak i te, które do lekarza zgłaszają się same.

Kontrowersje budzi proponowany podział ośrodków koordynowanego leczenia raka piersi na stopnie referencyjności. Ośrodki I stopnia muszą mieć udokomentowane leczenie operacyjne, co najmniej 120, a II stopnia co najmniej 250 nowo zdiagnozowanych przypadków raka piersi.

Zdaniem Wojciecha Wiśniewskiego z Fundacji Onkologicznej Alivia nie ma żadnych danych naukowych, że ośrodki, które operują 250 przypadków nowych rozpoznań w roku, leczą lepiej niż te, które operują ich 120. – Wydaje się, że to kolejny ukłon w stronę dużych ośrodków onkologicznych i wynik ich nacisku, ponieważ prawdopodobnie mają szansę dostać więcej pieniędzy – mówi Wiśniewski.

Etap legislacyjny: konsultacje publiczne

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA