Odpowiedzialność karna w zamówieniach publicznych

Prawo karne określa katalog czynów przestępnych związanych z przetargami, do których należy m.in. przestępstwo udaremniania lub zakłócania przetargu na szkodę zamawiającego. Praktyka pokazuje, że to jedne z trudniejszych spraw od strony dowodowej, dlatego przypadki ich wykrycia, niestety są rzadkie.

Publikacja: 03.02.2020 17:15

Odpowiedzialność karna w zamówieniach publicznych

Foto: Adobe Stock

Wydatkowanie środków publicznych w ramach sformalizowanej procedury zamówień publicznych następuje z zachowaniem określonych zasad udzielania tych zamówień. Zasady te obligują zamawiających, aby przygotowywali i przeprowadzali postępowanie o udzielenie zamówienia w sposób zapewniający zachowanie uczciwej konkurencji oraz równe traktowanie wykonawców, przy zachowaniu przy tym zasady jawności postępowania. Ponadto, same czynności związane z przygotowaniem oraz przeprowadzeniem postępowania powinny wykonywać osoby zapewniające całkowitą bezstronność i obiektywizm, a zamówienie powinno zostało udzielone wykonawcy wybranemu zgodnie z przepisami ustawy Prawo zamówień publicznych (Pzp).

Pozostało 96% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP