fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

ZUS

ZUS: niższe składki przedsiębiorcy zapłacą BLIK-iem

Fotolia.com
Od 1 stycznia 2020 r. nawet 320 tys. mikrobiznesmenów zapłaci znacznie mniej do ZUS, pod warunkiem jednak, że ich roczne przychody w 2019 r. nie przekroczyły 120 tys. zł, a dochody 72 tys. zł.

Pierwszą decyzją nowej Rady Ministrów na czwartkowym posiedzeniu było skierowanie do Sejmu projektu przygotowanego jeszcze przez poprzedni rząd, przewidującego obniżenie składek ZUS poprzez uzależnienie ich wysokości od dochodu mikroprzedsiębiorców.

Po zmianach nawet 320 tys. osób prowadzących działalność gospodarczą będzie miało czas od 1 do 31 stycznia na złożenie w ZUS wniosku o objęcie nowym systemem.

Prawo do ulgi zależy jednak od spełnienia wielu warunków. Taki przedsiębiorca musiał prowadzić działalność w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni, a jeśli rozlicza się na karcie podatkowej, nie może być płatnikiem VAT. Z ulgi nie skorzysta także osoba, która działalność gospodarczą wykonuje na rzecz byłego pracodawcy lub ma inne, poza działalnością gospodarczą, oskładkowane źródła utrzymania.

Najważniejszy warunek to limit 120 tys. zł rocznego przychodu z takiej działalności i nie więcej niż 72 tys. zł dochodu w poprzednim roku. Przedsiębiorcy, którzy mogą przekroczyć do końca roku limit przychodów, powinni więc rozważyć ograniczenie tej działalności, aby wejść do nowego systemu. Szczególnie jeśli mają z niej niskie dochody. Mogą sporo na tym zyskać, bo obniżone składki będą liczone od połowy ich dochodu. Przykładowo osoba, która ma tylko 1500 zł miesięcznego dochodu, zapłaci po zmianach do ZUS składki w wysokości 246,80 zł miesięcznie, o 745,50 zł mniej od pełnej miesięcznej składki. Przy dochodach w wysokości 3000 zł nowa składka wyniesie 474,60 zł (o 517,70 zł mniej od pełnej), a przy 5000 zł dochodów składka wyniesie 791 zł miesięcznie, co wyniesie i tak o 201,30 zł miesięcznie mniej od pełnej składki.

Przedsiębiorcy muszą jednak pamiętać, że ulga dotyczy wyłącznie składek na ubezpieczenia społeczne. Składkę na ubezpieczenie zdrowotne trzeba będzie zapłacić w pełnej wysokości – około 350 zł miesięcznie. Dokładną stawkę poznamy w styczniu 2020 r.

Z szacunków rządu wynika, że najmniejsi przedsiębiorcy zaoszczędzą w ten sposób w przyszłym roku nawet 1,3 mld zł składek, których nie wpłacą po zmianach do ZUS.

Co ważne, system ulg przewiduje ograniczenia czasowe w korzystaniu z niższych składek. Osoby prowadzące niskodochodową działalność gospodarczą mogą opłacać niższe składki tylko przez trzy lata. Następnie będą musiały odczekać dwa lata na pełnym ZUS, by odzyskać prawo do ulgi.

Nowela wprowadza też nowe możliwości płacenia składek, takie jak płatności kartowe, natychmiastowe czy mobilne oraz nowe podmioty prowadzące systemy, jak np. Polski Standard Płatności sp. z o.o. (system płatności mobilnych BLIK) czy Blue Media SA (system płatności BlueCash).

Etap legislacyjny: trafi do Sejmu

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA