Zasiłek opiekuńczy - w jakich sytuacjach przysługuje

Rodzice chorego dziecka do lat 14 mogą łącznie wykorzystać w roku kalendarzowym 60 dni zwolnienia lekarskiego, aby się nim zajmować, a nie po 60 dni na każde z nich.

Publikacja: 05.05.2016 06:15

Zasiłek opiekuńczy - w jakich sytuacjach przysługuje

Foto: 123RF

Druk Z-15 jest swojego rodzaju oświadczeniem ubezpieczonego dołączanym do zwolnienia lekarskiego otrzymanego w celu zapewnienia opieki nad dzieckiem lub innym członkiem rodziny.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje wszystkim ubezpieczonym zgłoszonym do ubezpieczenia chorobowego. Nie ma znaczenia, czy to zgłoszenie jest obowiązkowe, czy dobrowolne.

Zasiłek opiekuńczy przyznawany jest ubezpieczonemu w celu sprawowania opieki. Przypadki te wymienia tabela.

Warunkiem wypłaty zasiłku opiekuńczego jest dostarczenie przez ubezpieczonego niezbędnej do tego dokumentacji. W tym przypadku podstawowe znaczenie ma zaświadczenie lekarskie wystawione na druku ZUS ZLA lub elektroniczne zaświadczenie lekarskie e-ZLA. Niezależnie od tego, czy zwolnienie lekarz wystawił na papierze, czy elektronicznie, ubezpieczony musi dołączyć do niego prawidłowo wypełniony wniosek o zasiłek opiekuńczy. Jest to druk Z-15. Błędne lub niekompletne wypełnienie tego formularza może pozbawić prawa do wypłaty zasiłku opiekuńczego.

Nowy formularz

Od 1 stycznia 2016 r. obowiązuje nowy druk Z-15, bardziej czytelny od poprzedniego. Składa się on z dwóch części. Jeżeli płatnikiem zasiłku jest ZUS, a zwolnienie wystawiono w formie elektronicznej e-ZLA, osoba starająca się o wypłatę zasiłku opiekuńczego wypełnia tylko I część wniosku. W niej ubezpieczony podaje swoje dane indentyfikacyjne oraz adresowe, dane identyfikacyjne dziecka lub innego członka rodziny (numer PESEL lub innego dokumentu, nazwisko i imię, stopień pokrewieństwa oraz datę urodzenia), okres, na który zostało wystawione zwolnienie lekarskie oraz jego serię i numer.

Druga część wniosku składa się z siedmiu punktów stanowiących formę oświadczenia:

- pkt 1 – o tym, czy jest lub nie ma domownika, który mógłby zapewnić opiekę,

- pkt 2 – o rodzaju pracy, zmianowa czy nie,

- pkt 3 – o rodzaju pracy drugiego opiekuna dziecka,

- pkt 4 – o liczbie dni zasiłku opiekuńczego wykorzystanych z tytułu poprzedniego ubezpieczenia oraz dane poprzedniego płatnika składek (nawet jeżeli nie został wykorzystany żaden dzień, należy wpisać 0 i uzupełnić dane płatnika),

- pkt 5 – dotyczące danych drugiego rodzica (PESEL lub numer innego dokumentu, nazwisko i imię, liczba dni pobranego zasiłku opiekuńczego oraz dane płatnika składek),

- pkt 6 – dotyczące danych innego członka rodziny (PESEL lub numer innego dokumentu, nazwisko i imię, ilość dni pobranego zasiłku opiekuńczego oraz dane płatnika składek),

- pkt 7 – o pozostawaniu lub niepozostawaniu we wspólnym gospodarstwie domowym z dzieckiem lub innym członkiem rodziny, nad którym sprawowana jest opieka.

Po wypełnieniu tych punktów ubezpieczony podaje numer rachunku bankowego, na który zostanie przekazany zasiłek opiekuńczy, wskazuje nazwę miejscowości oraz datę i składa podpis. Jeżeli chce coś dodać lub wyjaśnić, może to zrobić w polu „uwagi". Tu warto dokładnie opisać nietypową sytuację, np. o braku kontaktu z drugim rodzicem i braku informacji na temat jego aktualnej sytuacji.

Uwaga na przedawnienie

Choć ustawa nie przewiduje określonego terminu, do kiedy trzeba złożyć dokumenty, przy ustalaniu uprawnień do zasiłku przez ZUS po upływie sześciu miesięcy od ostatniego dnia zwolnienia z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem lub członkiem rodziny, prawo do niego się przedawnia.

—Magdalena Ciałkowska jest ekspertką zarządzania zasobami ludzkimi i administracji kadrowo-płacowej w dziale usług księgowych BDO

Ile dni

Zasiłek opiekuńczy jest limitowany w skali roku kalendarzowego i wynosi:

- 60 dni przy sprawowaniu opieki nad dzieckiem do lat 8 lub do 14

- 14 dni, w przypadku sprawowania opieki nad dzieckiem ponad 14-letnim lub innym członkiem rodziny.

Łączny okres wypłaty zasiłku bez względu na liczbę osób uprawnionych do zasiłku nie może przekroczyć 60 dni w roku kalendarzowym. W praktyce oznacza to, że u rodziców dziecka do lat 14 mogą oni łącznie wykorzystać 60 dni zwolnienia, nie zaś jak często pracownicy mylą, po 60 każde z nich.

Druk Z-15 jest swojego rodzaju oświadczeniem ubezpieczonego dołączanym do zwolnienia lekarskiego otrzymanego w celu zapewnienia opieki nad dzieckiem lub innym członkiem rodziny.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje wszystkim ubezpieczonym zgłoszonym do ubezpieczenia chorobowego. Nie ma znaczenia, czy to zgłoszenie jest obowiązkowe, czy dobrowolne.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP