fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory prezydenckie 2020

Wybory prezydenckie - kampania wyborcza przed II turą - relacja z 9 lipca

Fotorzepa, Roman Bosiacki, AFP
Artur Bartkiewicz
Jakub Czermiński
W II turze wyborów prezydenckich zmierzą się ze sobą prezydent Andrzej Duda i kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski.

Najnowsze sondaże:

Kantar dla Radia Zet: Rafał Trzaskowski – 45 proc., Andrzej Duda – 44 proc.

IBRIS dla „Polityki”: Andrzej Duda – 48,7 proc., Rafał Trzaskowski – 47,8 proc.

IBRiS dla RMF i „Dziennika Gazety Prawnej”: Andrzej Duda – 46,8 proc., Rafał Trzaskowski – 45,9 proc.

IBRiS dla Wirtualnej Polski: Rafał Trzaskowski – 47,2 proc., Andrzej Duda – 45,9 proc. (5 lipca)

Estymator dla „Do Rzeczy”: Andrzej Duda – 50,9 proc., Rafał Trzaskowski – 49,1 proc. (5 lipca)

IBRiS dla „Polityki”: Andrzej Duda – 48,7 proc., Rafał Trzaskowski – 47,8 proc. (4 lipca)

Kantar dla „Faktów” TVN i TVN24: Rafał Trzaskowski – 47 proc., Andrzej Duda – 46 proc. (3 lipca)

Ipsos dla OKO.press: Rafał Trzaskowski – 49 proc., Andrzej Duda – 48 proc. (2 lipca)

IBRiS dla Onetu: Andrzej Duda – 49 proc., Rafał Trzaskowski – 46,4 proc. (2 lipca)

Instytut Badań Pollster dla „Wiadomości”: Andrzej Duda – 51,14 proc., Rafał Trzaskowski – 48,86 proc. (1 lipca)


Dziękujemy za śledzenie dzisiejszej relacji. Od rana zapraszamy na relację z ostatniego dnia kampanii przed II turą wyborów prezydenckich.


22:54

22:51

22:32

22:10

Podobno według Pana Rafała Trzaskowskiego Polska znajduje się w wyjątkowo złej sytuacji gospodarczej, a dane Komisji…

Opublikowany przez Mateusz Morawiecki Czwartek, 9 lipca 2020

22:09

– Rozmawiałem ze strażakami w wielu miejscach Polski. Wiem, że wszyscy mają olbrzymie uznanie dla waszej pracy, poświęcenia i bohaterstwa, ale trzeba czegoś więcej. W związku z tym, w moim programie mówię o tym, że każdy, kto przepracował 10 lat w OSP powinien mieć specjalny dodatek do emerytury, ponieważ zależy nam na was i przede wszystkim na tym, żeby coraz więcej ludzi garnęło się do straży pożarnej – mówił w miejscowości Sanie Rafał Trzaskowski.

22:02

Wielu polityków Prawa i Sprawiedliwości ma świadomość tego, jak bardzo odpowiadają za złamanie prawa, będą szukali jakiegoś wyjścia z sytuacji i będą przechodzili na stronę opozycji – uważa mecenas Roman Giertych.

21:51

21:40

21:16

21:12

20:21

19:57

19:38

Bardzo bym chciał, żeby aborcja eugeniczna została co najmniej ograniczona do wypadków skrajnych

Jarosław Kaczyński w Telewizji Trwam

19:20

Teraz najważniejsze jest, aby powrócić na drogę szybkiego rozwoju, a to będzie możliwe wtedy, gdy będzie współpraca, a nie kłótnie i awantury

Andrzej Duda w Lipnicy Wielkiej

18:56

– Mogę zapewnić, że udział w tych wyborach naprawdę jest całkowicie bezpieczny, bezpieczniejszy nawet niż pójście do sklepu – przekonuje Kaczyński.

18:55

18:22

„Wbrew nieprawdziwym zarzutom sztabu wyborczego prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego nieprawdą jest, że prokuratura ukrywała negatywny wynik badań na obecność narkotyków u kierowcy autobusu linii 181, Huberta U., który spowodował w ubiegły wtorek groźny wypadek” – informuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

18:11

18:05

18:03

Wiec wyborczy Rafała Trzaskowskiego odbędzie się w niedzielę wieczorem w Multimedialnym Parku Fontann w Warszawie.

17:32

Chcielibyśmy, żebyśmy mieli drugą wyspę wolności w Pałacu Prezydenckim. Wtedy nam będzie łatwiej i będzie bliżej do sukcesu

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki w Bielsku-Białej 

17:30

17:01

16:33

16:12

15:58

15:38

Szerokopasmowy Internet musi dotrzeć do każdej szkoły i mam nadzieję, że stanie się to do końca tego roku

Andrzej Duda w Wieliczce

15:35

15:26

Ta druga tura przesądzi o tym jaka będzie Polska – czy polityka będzie wciąż ukierunkowana na człowieka, czy może na elity

Andrzej Duda w Wieliczce

14:41

Marcin Kędryna z Kancelarii Prezydenta zarzuca Rafałowi Trzaskowskiemu „mijanie się z prawdą nie bez udziału świadomości”.

14:24

13:54

Ja proponuję odbudowę wspólnoty.

Rafał Trzaskowski w Ciechanowie

13:52

„Wzywam jeszcze raz! Wszyscy na wybory przegonić Andrzeja Dudę z Krakowskiego Przedmieścia! Ta bitwa będzie najważniejszym starciem z PiS od 15 lat. Gdy PiS ją przegra, to ich rewolucja się skończy” – pisze na swoim profilu na Facebooku były wicepremier Roman Giertych.

Fotorzepa, Robert Gardziński

13:47

Trzeba pomagać słabszym. Trzeba stać przy wszystkich tych, którym się nie powiodło. Trzeba zapewniać, aby edukacja wyrównywała szansę.

Rafał Trzaskowski w Ciechanowie

13:45

Ten olbrzymi sukces ostatnich lat, to jest przede wszystkim sukces obywateli. I to wam trzeba podziękować

Rafał Trzaskowski w Ciechanowie

13:44

Nie ma co realizować wielkich inwestycji, które być może nigdy nie zostaną zrealizowane.

Rafał Trzaskowski w Ciechanowie

13:34

Antoni Macierewicz umieścił na Twitterze przekaz skierowany „do zwolenników Platformy Obywatelskiej”.

13:30

– Pan prezydent bardzo wyraźnie powiedział, że to jest poważna oferta polityczna, nie tylko na pogadanie sobie, ale na wspólne działanie – powiedział wicepremier Jacek Sasin, pytany w Polsat News o dotyczącą współpracy po wyborach propozycję Andrzeja Dudy skierowaną do PSL i Konfederacji. – Mogę powiedzieć, że my jako PiS też jesteśmy gotowi do takiej współpracy – zadeklarował.

12:50

– Muszę powiedzieć, że jako warszawiak ja już znam pana Trzaskowskiego. Z siedemdziesięciu paru obietnic tylko cztery zrealizował – mówił Jakubiak.

12:49

Możemy mówić, że Andrzej Duda ma wady, ma zalety – bo tak jest. Natomiast z wyboru idącego pomiędzy panem Trzaskowskim, który nie wie, czy LGBT będzie – jak w Warszawie – sztandarowym projektem włodarza, który nie wie, czy ustawa 447 dot. wypłacenia bezspadkowego mienia będzie przedmiotem działalności prezydenta, czy nie będzie, to wybieramy Andrzeja Dudę, który w odwrotny sposób deklaruje i mówi tak albo nie bez żadnych kombinacji i konfabulacji.

Marek Jakubiak, prezes FdR

12:45

– Dumny jestem z tego, że tak miażdżącą większością członkowie i sympatycy Federacji dla Rzeczypospolitej postanowili określić, że wśród dwóch kandydatów jeden jest im tak bardzo bliski. To Andrzej Duda. Andrzej Duda będzie oficjalnie popierany przez FdR – mówił prezes Federacji dla Rzeczypospolitej Marek Jakubiak, który był jednym z 11 kandydatów startujących w pierwszej turze wyborów prezydenckich.

12:30

Przed drugą turą wyborów Federacja dla Rzeczypospolitej udzieliła poparcia prezydentowi Andrzejowi Dudzie. – Po pierwszej turze wyborów przeprowadziliśmy wewnętrzną ankietę w FdR. Stwierdziliśmy, że ponad 80 proc. członków postanowiło o tym, aby wyrazić gest poparcia obecnie urzędującego prezydenta – poinformował sekretarz partii.

11:58

W ostatnich pięciu latach najniższe wynagrodzenie wzrosło o 850 zł, a średnie wynagrodzenie wzrosło o 20 proc. To najwyższy wzrost od 1990 r.

Andrzej Duda w Olkuszu

11:55

Dopóki będę prezydentem, to gwarantuję, że żaden z programów społecznych nie zostanie ani ograniczony, ani zlikwidowany. Polityka prorodzinna i prospołeczna jest przeze mnie gwarantowana, nadal będę bronił polskiej rodziny

Andrzej Duda w Olkuszu

11:44

Rządzący cieszą się z tego, że my się kłócimy. Ja mówię: dosyć. Zajmijmy się pracą.

Rafał Trzaskowski w Raciążu

11:38

Jestem absolutnie gotowy na dialog, z tymi, którzy na mnie głosowali, ale także z tymi, którzy mają inne zdanie.

Rafał Trzaskowski w Raciążu

11:37

Powinniśmy rozmawiać o tym, żeby każda miejscowość miała szansę na rozwój, miała szansę na przyszłość.

Rafał Trzaskowski w Raciążu

11:35

Przez ostatnie dwa dni kampanii chciałbym się skupić na przyszłości. Przez ostatnie dwa tygodnie mój konkurent niestety chciał przez cały czas patrzeć w przeszłość.

Rafał Trzaskowski w Raciążu

11:12

Prezydent Poznania zachęca do udziału w wyborach.

11:03

10:53

– Głosowanie na Platformę albo na PiS i liczenie na to, że coś się zmieni jest tym samym, co oglądanie po raz dziesiąty filmu „Titanic” z nadzieją, że tym razem nie zatonie. To mniej więcej tak wygląda – ocenił w RMF FM poseł Paweł Kukiz. Pytany, na kogo zagłosuje w drugiej turze wyborów prezydenckich zadeklarował, że prawdopodobnie na obu kandydatów.

10:34

O ostatnich dwóch dni kampanii wyborczej z Agnieszką Pomaską z Platformy Obywatelskiej rozmawiał Michał Kolanko. Całą rozmowę można wysłuchać tutaj:

tv.rp.pl

10:18

Po wygranej Andrzeja Dudy „będzie czas na realizację bardzo radykalnych idei PiS, Jarosława Kaczyńskiego”. – To będzie dalej władza PiS, tylko bardziej radykalna i działająca szybciej niż w ostatnich latach – mówił w TOK FM były prezydent, Aleksander Kwaśniewski.

10:05

10:00

Czy nie odbywają się cotygodniowe spotkania rządu? Nie odbywają się. Ale czy ma to negatywny wpływ na funkcjonowanie rządu? W moim odczuciu raczej nie

Michał Dworczyk, szef KPRM w Radiu Plus

9:55

Rola Andrzeja Dudy to notariusz. Nie ma w ogóle o czym mówić. To nie jest prezydentura, która czymkolwiek powinna się zapisać w historii Polski ostatnich lat

Europoseł Marek Belka w rozmowie z Radiem Zet

9:53

Tę kampanię wyróżnia to, że jest bardzo duża chęć angażowania się ludzi w tę kampanię. Ale jest też zaangażowanie młodych ludzi – nastolatek, nastolatków, którzy chcą sobie zrobić zdjęcie z Rafałem, które potem gdzieś umieszczają. Rafał Trzaskowski stał się w pewnym sensie modny – mówiła w rozmowie z Michałem Kolanką Agnieszka Pomaska, posłanka PO.

tv.rp.pl

9:27

Należy poprzeć w wyborach kandydaturę dotychczasowego prezydenta Andrzeja Dudy, który w swej działalności wielokrotnie dał dowód wsparcia praw rodziny – oświadczyła Prawica Rzeczypospolitej, formacja założona w 2007 r. przez byłego marszałka Sejmu Marka Jurka.

9:24

Te wybory są o tym czy Polacy będą mieć silnego, niezależnego prezydenta, który będzie mógł postawić weto. Te wybory są o tym czy Polska będzie miała wolne sądy, wolne media, silne samorządy, czy będzie monopolem Jarosława Kaczyńskiego – mówił w Warszawie, na konferencji prasowej, kandydat KO na prezydenta, Rafał Trzaskowski.

Fotorzepa, Jerzy Dudek

9:08

To co najbardziej niepokojące to, że od połowy czerwca nie zebrała się Rada Ministrów. Ja nie wiem co się dzieje? Czy rząd jest na wakacjach?

Rafał Trzaskowski na konferencji prasowej

8:56

Prezydent wskazał, że potrzeba nam zjednoczenia w tym załatwianiu najważniejszych polskich interesów. Prezydent pokazuje, że otwiera się bardzo szeroko, jeśli chodzi o rozmowę o najważniejszych polskich sprawach, że pod biało-czerwoną flagą jest miejsce dla wszystkich

Paweł Mucha, prezydencki minister w Programie I Polskiego Radia

8:40

„Jestem zdecydowanym przeciwnikiem zwrotu mienia bezspadkowego” – oświadczył ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda, odpowiadając na jedno z pytań zadanych mu przez internautów na portalu Wykop. Zadeklarował też, że zawsze będzie zmierzał w kierunku obniżania podatków.

8:13

Nie dostałem żadnego zaproszenia. Zaproszenie dostał Władysław Kosiniak-Kamysz i PSL, i Konfederacja – powiedział Paweł Kukiz, pytany w RMF FM o wczorajszą propozycję prezydenta Andrzeja Dudy, który zaapelował do „wszystkich polityków i wszystkich tych, którzy są zaangażowani po stronie Polskiego Stronnictwa Ludowego, po stronie Koalicji Polskiej, po stronie Konfederacji” o spotkanie po 12 lipca i współpracę w sprawie najważniejszych spraw i wartości. – Chciałbym być patronem takiej wielkiej koalicji polskich spraw, chroniącej najważniejsze polskie wartości: rodzinę, godność Polski i Polaków, nasz honor, pamięć o naszych bohaterach, (…) a przede wszystkim dumę i ambicję rozwijania Polski i budowania jej (…) przede wszystkim dla przyszłych pokoleń – mówił w środę Duda.

Lider Kukiz’15, które wraz PSL tworzy Koalicję Polską, był dopytywany, czy nie czuje się zaproszony przez prezydenta. – Bezpośrednio zaproszony nie byłem – odparł. – Jeśli się kogoś zaprasza, to się zaprasza imiennie – dodał Paweł Kukiz.

8:00

7:55

48,5 proc. uczestników sondażu United Surveys dla „Dziennika Gazety Prawnej” i RMF FM uważa, że prezydent powinien być politykiem z innej opcji politycznej niż rząd.

7:45

Dzięki Andrzejowi Dudzie Polska się rozwinęła, mamy wspaniałe wskaźniki gospodarcze. Rafał Trzaskowski będzie tylko spierał się z rządem i blokował jego działania

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, w rozmowie z Programem I Polskiego Radia

7:28

7:21

Musimy mieć świadomość, że te wybory same się nie wygrają

Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS, Polskie Radio 24

6:47

6:00

Obiecuję, że jako prezydent będę stał przy tych, którzy są atakowani. Do debaty z Andrzejem Dudą mogę stanąć w każdej chwili – mówi Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej, prezydent Warszawy w rozmowie z Michałem Szułdrzyńskim.

Fotorzepa, Jakub Czermiński

5:56

5:55

5:34

Może istnieć korelacja między obecnością na wsi organizacji skupiających gospodynie i wynikami wyborów. A koła są obficie dotowane przez rząd – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

5:31

Janusz Korwin-Mikke, lider partii KORWiN, na swoim profilu na Facebooku apeluje o to, by nie słuchać apeli tych, którzy przekonują, iż „wysoka frekwencja dobrze o nas świadczy”. Przedstawia też ideę „parowania”, która ma sprawić, że absencja wyborcza danej osoby nie wpłynie na wynik wyborów.

Fotorzepa, Jakub Czermiński

5:30

4:33

W tej kampanii prezydent Andrzej Duda niósł miecz, a nie gałązkę oliwną. To może być cecha, która umiarkowanych wyborców od niego odpycha. I stąd na ostatniej prostej próba zmiany wizerunku. Tyle że sporo już było takich przemian – pisze w „Rzeczpospolitej” Michał Szułdrzyński.

4:20

Kandydat, który bardziej zmobilizuje elektorat, wygra walkę o prezydenturę. W II turze to nowi głosujący mogą zdecydować o wyniku wyborów i przyszłości Polski – pisze w „Rzeczpospolitej” Jacek Nizinkiewicz.

Fotorzepa, Marian Zubrzycki

4:15

PSL musi się odnaleźć teraz na scenie politycznej. Minęły czasy, gdy Władysław Kosiniak-Kamysz miał kilkanaście procent poparcia w sondażach, gdy partia była na fali sukcesu po wyborach parlamentarnych. Perspektywa władzy w chadeckim, umiarkowanym rządzie Mateusza Morawieckiego, mogłaby być dla lidera PSL korzystna – mówi Michał Kolanko w rozmowie z Michałem Szułdrzyńskim w kolejnym odcinku podcastu „Pod Żyrandolem”.

W wyborach prezydenckich, których I tura odbyła się 28 czerwca, startowało 11 kandydatów. Byli to (w alfabetycznej kolejności): Robert Biedroń, Krzysztof Bosak, Andrzej Duda, Szymon Hołownia, Marek Jakubiak, Władysław Kosiniak-Kamysz, Mirosław Piotrowski, Paweł Tanajno, Rafał Trzaskowski, Waldemar Witkowski i Stanisław Żółtek. Do II tury weszli prezydent Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. Ten pierwszy uzyskał 43,50 proc. głosów, kandydat Koalicji Obywatelskiej - 30,46 proc.

II tura wyborów prezydenckich odbędzie się 12 lipca.

Kadencja prezydenta Andrzeja Dudy kończy się 6 sierpnia.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA