fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory prezydenckie 2020

Duda: Jestem zdecydowanym przeciwnikiem zwrotu mienia bezspadkowego

Fotorzepa, Jakub Czermiński
"Jestem zdecydowanym przeciwnikiem zwrotu mienia bezspadkowego" - oświadczył ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda, odpowiadając na jedno z pytań zadanych mu przez internautów na portalu Wykop. Zadeklarował też, że zawsze będzie zmierzał w kierunku obniżania podatków.

W środę wieczorem prezydent odpowiadał na pytania w ramach akcji AMA (ask me anything, zapytaj mnie o cokolwiek) na portalu Wykop. Andrzej Duda brał w tej akcji udział także przed wyborami pięć lat temu.

Teraz został zapytany m.in. o to, co sądzi o amerykańskiej ustawie 447. "Jestem zdecydowanym przeciwnikiem zwrotu mienia bezspadkowego" - napisał. Dodał, że dzisiaj w polskim systemie prawnym nie ma możliwości, aby obowiązywała w Polsce ustawa państwa obcego.

"Nasze państwo nie jest związane jakimkolwiek obcym aktem prawnym. Wszyscy są równi wobec prawa, żadne rozwiązanie prawne nie może premiować jakiejś grupy ze względów etnicznych" - dodał Duda. Zaznaczył, że wszędzie na świecie obowiązuje zasada, że wszystko, co nie ma spadkobierców, przechodzi na własność Skarbu Państwa. "Dopóki ja jestem prezydentem - ta zasada w Polsce się nie zmieni" - oświadczył.

Odpowiadając na inne pytania prezydent nie zgodził się ze stwierdzeniem, że Polska jest zapleczem taniej siły roboczej dla Europy Zachodniej. "Przyciągamy do Polski inwestycje technologicznych gigantów, takich jak Google i Microsoft, dzięki wysoko wykwalifikowanej kadrze i coraz lepszej infrastrukturze. Polacy są doceniani na rynku pracy za kompetencje i wykształcenie. Coraz częściej konkurujemy dziś z tymi państwami Europy Zachodniej, nie ze względu na koszty pracy, ale właśnie jakością specjalistów i dostępnością infrastruktury" - dodał.

Pytany, czy pierwsza dama powinna dostawać wynagrodzenie, Andrzej Duda odparł, że byłoby niezręcznie, gdybym on miał o tym decydować. "Zostawiam to Sejmowi. Doświadczenie pokazuje, że przynajmniej kwestia ZUS-u za te 5 lat powinna zostać uregulowana" - stwierdził. Pytany o aktywność swej żony odparł: "Moja żona Agata sama podjęła decyzję o sposobie wypełniania obowiązków Pierwszej Damy. Jest naprawdę bardzo aktywna. Angażuje się w wiele przedsięwzięć charytatywnych, patronuje licznym inicjatywom, ale robi to z dala od kamer, bo bardziej zależy jej na efektach, niż na poklasku. To jej decyzja, którą szanuję".

Na pytanie o stan finansów państwa prezydent odpowiedział, że w ostatnich latach "znacząco spadł deficyt finansów publicznych", który jest teraz "znacząco poniżej średniej unijnej". "I to mimo tego, że zrealizowaliśmy szeroki program wsparcia rodzin, warty kilkadziesiąt miliardów złotych" - dodał.

Andrzej Duda zadeklarował, że jeśli zostanie wybrany na drugą kadencję, pierwszy projekt, który złoży, będzie dotyczył wprowadzenia "Centrum Zdrowia 75+" w celu zapewnienia "lepszej opieki seniorom". Dodał, że ta koncepcja opiera się na dwóch filarach - sieci oddziałów geriatrycznych i sieci Centrów Zdrowia 75+, prowadzących opiekę ambulatoryjną, dzienną i domową. "Lekarze geriatrzy będą mieli w ten sposób pewność, że po skorzystaniu ze specjalistycznej pomocy, osoba starsza będzie miała opiekę blisko domu" - dodał.

Pytany o poglądy w sprawie szczepień prezydent odparł, że w kwestii obowiązku szczepień nie zmienił zdania. "Osobiście nigdy nie szczepiłem się na grypę i nie uważam, aby szczepienia na koronawirusa musiały być obowiązkowe. Ale są choroby bardzo poważne, np: polio, odra, gruźlica, z którymi trudno byłoby walczyć bez szczepień - osobiście jestem zadowolony, że zostałem na nie zaszczepiony w dzieciństwie i uważam, że tak powinno być" - napisał.

Odpowiadając na jedno z pytań prezydent zadeklarował, że nie podpisałby ustawy o podatku dla osób bezdzietnych (bykowego). "Raczej jestem zwolennikiem wspierania rodzin wychowujących dzieci. Podnoszenie podatków to nie jest lubiany przeze mnie kierunek. Zawsze będę zmierzał w kierunku obniżania podatków. Nie jestem zwolennikiem rozwiązań rewolucyjnych, tylko ewolucyjnych" - oświadczył.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA