fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory parlamentarne 2019

Szeroka lista Schetyny

Fotorzepa/ Jerzy Dudek, Marian Zubrzycki, Krzysztof Lokaj / PAP
Artur Bartkiewicz
Jacek Nizinkiewicz
Grzegorz Schetyna, Paweł Kowal, Barbara Nowacka, Tomasz Zimoch, Tomasz Lenz, Bartłomiej Sienkiewicz, Riad Haidar, Małgorzata Kidawa-Błońska, Witold Zembaczyński, Borys Budka, Sławomir Neumann, Sławomir Nitras to część „jedynek" bloku wyborczego PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska oraz Zieloni na wybory parlamentarne. Katarzyna Lubnauer jest warszawską „dwójką" Koalicji Obywatelskiej. – To sprawdzona koalicja i sprawdzone relacje – zapewniał szef Platformy Grzegorz Schetyna. – W polityce potrzebne jest otwarcie i współpraca – naszym celem jest zwycięstwo - mówił.

Schetyna poinformował, że zostały ustalone czołówki list do wyborów do Sejmu, ale koalicjantów czeka jeszcze wiele pracy.

Listy do Sejmu zostaną "domknięte" 14 sierpnia, 16 spotkają się zarządy, 17 - akceptacja kompletu list.

- To sprawdzona koalicja i sprawdzone relacje - zapewniał szef PO. - W polityce potrzebne jest otwarcie i współpraca - naszym celem jest zwycięstwo.

Zgodnie z pojawiającymi się już wcześniej - m.in. przez "Rzeczpospolitą" - informacjami Schetyna po raz pierwszy wystartuje w wyborach z Warszawy, gdzie jako "jedynka" listy Koalicji Obywatelskiej zmierzy się w wyborczym pojedynku z otwierającym listę PiS Jarosławem Kaczyńskim.

"Dwójką" w Warszawie będzie przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

Dziś o starcie z list KO zdecydowali Zieloni.

Za największą niespodziankę na listach Koalicji Obywatelskiej uważana jest obecność dziennikarza Tomasza Zimocha,  który będzie "jedynką" KO w Łodzi.

Liderzy list Koalicji Obywatelskiej

18 lipca Grzegorz Schetyna ogłosił, że PO wystartuje w wyborach bez PSL i SLD. Lider Platformy mówił wówczas, że 20 proc. miejsc na listach tworzonej przez Platformę Koalicji Obywatelskiej (w jej skład, oprócz PO, wchodzą Nowoczesna i Inicjatywa Polska) ma być zarezerwowanych dla osób, które dotychczas nie uczestniczyły w polityce parlamentarnej - z opozycji obywatelskiej, organizacji pozarządowych i dla samorządowców.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego Platforma startowała w ramach Koalicji Europejskiej tworzonej przez PO, SLD, PSL, Nowoczesną, Inicjatywę Polską i Zielonych. W wyborach tych Koalicja zdobyła 38,47 proc. głosów i przegrała z PiS, który zdobył 45,38 proc.

Po wyborach do Parlamentu Europejskiego SLD i PO opowiadały się za utrzymaniem Koalicji Europejskiej, ale PSL podjęło decyzję o budowie własnej, centroprawicowej Koalicji Polskiej, do której ludowcy zaprosili PO. Platforma nie skorzystała z zaproszenia, ale jednocześnie podjęła decyzję, że wobec braku PSL na wspólnych listach, w skład Koalicji Obywatelskiej nie wejdzie też SLD. Taką decyzję uzasadniano tym, że szeroka koalicja ma sens w sytuacji, gdy równowagą dla lewicowego SLD jest centroprawicowy PSL.

W związku z decyzją PO Sojusz Lewicy Demokratycznej zdecydował o budowaniu wspólnych list z Wiosną i Razem, a także innymi środowiskami lewicowymi.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA