fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wojna w Syrii

Koniec "kalifatu". Walki w ostatniej enklawie Daesh wygasają

AFP
W Baghouz, ostatniej enklawie Daesh we wschodniej Syrii, Kurdowie ze wspieranych przez USA Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF) szukają ukrywających się dżihadystów.

Nie ma informacji o jakichkolwiek starciach, jakie w rejonie Baghouz toczyliby z dżihadystami z Daesh bojownicy SDF. Upadek Baghouz będzie symbolicznym końcem samozwańczego kalifatu Państwa Islamskiego, który w czasach świetności, w 2014 roku, obejmował ok. 1/3 terytorium Syrii i Iraku. Dżihadyści są jeszcze aktywni na terenach pustynnych w zachodniej Syrii, ale nie kontrolują już tam żadnego zwartego, zaludnionego terytorium.

Oblężenie Baghouz rozpoczęło się 9 stycznia, ale SDF długo wstrzymywała się z ofensywą pozwalając cywilom - głównie kobietom i dzieciom - na opuszczenie enklawy. Skorzystać z tej możliwości miało nawet 60 tys. osób.

Reuters informuje, że w rejonie Baghouz panuje obecnie spokój, a bojownicy SDF szukają ukrytych na terenie enklawy tuneli, w których mogliby schronić się terroryści i oczyszczają teren enklawy z min.

We wtorek SDF zajęło obóz na terenie Baghouz, który miał być ostatnim punktem obrony w enklawie. Dżihadyści zostali zepchnięci na wybrzeże Eufratu. Nie jest jasne jaki był ich dalszy los.

SDF toczyło walkę przeciwko Daesh od czterech lat - Kurdowie odegrali kluczową rolę m.in. w wyzwoleniu Ar-Rakki, nieformalnej stolicy samozwańczego kalifatu.

Nieznany pozostaje los twórcy tzw. Państwa Islamskiego, Abu Bakr al-Baghdadiego oraz innych przywódców Daesh. USA uważają, że ukrywają się oni w Iraku.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA