Izrael zaatakował z powietrza Syrię. Kilkadziesiąt ofiar śmiertelnych

W izraelskich atakach powietrznych na cele w rejonie Aleppo zginęło 38 osób, w tym pięciu bojowników Hezbollahu - podają dwa źródła, na które powołuje się Reuters.

Publikacja: 29.03.2024 05:56

Izraelski myśliwiec F-16

Izraelski myśliwiec F-16

Foto: Tomás Del Coro from Las Vegas, Nevada, USA, CC BY-SA 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0>, via Wikimedia Commons

Syryjskie Ministerstwo Obrony podało wcześniej, że w atakach na Aleppo zginęła pewna liczba cywilów i żołnierzy.

Syria: Aleppo celem ataku Izraela i „organizacji terrorystycznych”

Do izraelskiego ataku powietrznego na kolka celów w rejonie Aleppo doszło ok. 1:45 czasu lokalnego (23:45 czasu polskiego).

Atak powietrzny zbiegł się w czasie z atakiem z użyciem dronów przeprowadzonym z prowincji Idlib oraz zachodnich części muhafazy Aleppo. Ministerstwo Obrony Syrii podało, że ataki te przeprowadziły „organizacje terrorystyczne”, a ich celem byli „cywile w Aleppo i okolicach”.

Czytaj więcej

Odwet USA: Przeprowadzono naloty na Irak i Syrię. Zaatakowano 85 celów

Ministerstwo Obrony Syrii nie podało jednak dokładnej liczby ofiar, ani nie wskazało ile ofiar było efektem izraelskiego ataku, a ile — ataku z użyciem dronów.

„Agresja skutkowała męczeństwem (śmiercią - red.) i obrażeniami u pewnej liczby cywilów i żołnierzy, i spowodowała straty materialne w publicznej i prywatnej własności” - głosi oświadczenie resortu.

Izraelska armia nie komentuje tych doniesień.

Dlaczego Izrael atakuje cele w Syrii?

Od 7 października, gdy Hamas przeprowadził niespodziewany atak na Izrael, a Izrael rozpoczął operację odwetową w Strefie Gazy, liczba ataków powietrznych Izraela na Syrię zwiększyła się.

Ministerstwo Obrony Syrii nie podało jednak dokładnej liczby ofiar, ani nie wskazało ile ofiar było efektem izraelskiego ataku, a ile — ataku z użyciem dronów

Izraelczycy atakują w Syrii cele związane z obecnością na terytorium Syrii Hezbollahu, przedstawicieli irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej oraz wspieranych przez Iran milicji. Izrael bierze jednak na cel również cele związane z syryjską armią, w szczególności z obroną przeciwlotniczą.

Izrael atakuje cele w Syrii od lat z obawy przed tym, że Iran wykorzysta wojnę domową w tym kraju, w której Teheran jest sojusznikiem władz w Damaszku, do umocnienia swojej obecności wojskowej w Syrii. Izrael obawia się, że Iran mógłby stworzyć w Syrii przyczółek do przyszłej agresji przeciw Izraelowi.

Równolegle z atakami na Syrię Izrael ostrzeliwuje pogranicze Libanu, biorąc na cel siły Hezbollahu, które również ostrzeliwują izraelskie pogranicze.

Syryjskie Ministerstwo Obrony podało wcześniej, że w atakach na Aleppo zginęła pewna liczba cywilów i żołnierzy.

Syria: Aleppo celem ataku Izraela i „organizacji terrorystycznych”

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Ukraińskie drony nękają Rosję. Pożar rafinerii w obwodzie smoleńskim
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Konflikty zbrojne
Masowe groby w szpitalach po wyjściu wojsk izraelskich. Ofiary miały związane ręce
Konflikty zbrojne
Gen. Waldemar Skrzypczak: Teraz Ukraińcy będą Rosjan tłukli ostro
Konflikty zbrojne
Ukraińskie konsulaty przestały przyjmować dokumenty od obywateli w wieku poborowym
Konflikty zbrojne
Gen. Bogusław Pacek: Ukraina jedzie na oparach. Brakuje wszystkiego