Odwet USA: Przeprowadzono naloty na Irak i Syrię. Zaatakowano 85 celów

Stany Zjednoczone przeprowadziły w piątek ataki w Iraku i Syrii, uderzając w cele powiązane z irańskim Korpusem Strażników Rewolucji Islamskiej. Waszyngton dokonał odwetu za atak z wykorzystaniem drona, w którym zginęło trzech amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Jordanii.

Publikacja: 02.02.2024 23:51

Bombowiec strategiczny B-1B Lancer. Fot./USAF/Senior Airman Denise Jenson.

Bombowiec strategiczny B-1B Lancer. Fot./USAF/Senior Airman Denise Jenson.

Foto: Bombowiec strategiczny B-1B Lancer. Fot./USAF/Senior Airman Denise Jenson.

Centralne Dowództwo Pentagonu ogłosiło, że trafiono 85 celów, w tym te związane z siłami Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, a także wspieranymi przez Iran siłami w regionie. Jest to pierwszy z serii ataków odwetowych, które Pentagon zapowiadał w ostatnich dniach.

Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej to jedna z dwóch gałęzi irańskich sił zbrojnych. Oddziały, które operują poza Iranem, przeprowadzają tajne ataki w ramach irańskich działań na rzecz utrzymania władzy na Bliskim Wschodzie, zapewnienia przywództwa szyickich muzułmanów w regionie i odstraszania wrogów, takich jak USA i Izrael.

Czytaj więcej

Jest decyzja USA ws. odwetu po ataku na bazę w Jordanii. Wybrano cele

Po atakach Amerykanie poinformowali, że naloty powietrzne zostały przeprowadzone przez samoloty, w tym "bombowce dalekiego zasięgu lecące ze Stanów Zjednoczonych". Celami ataków były m.in. centra dowodzenia i kontroli oraz centra wywiadowcze, składy rakiet, pocisków i dronów oraz centra logistyczne.

Prezydent Joe Biden starał się unikać eskalacji konfliktu pomimo powtarzających się ataków przez wspierane przez Iran oddziały na amerykański personel wojskowy w Iraku, Syrii i Jordanii. W zeszłym miesiącu Stany Zjednoczone rozpoczęły również kampanię ataków rakietowych na wspieranych przez Iran rebeliantów Huti w Jemenie, którzy atakują statki handlowe na Morzu Czerwonym.

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka poinformowało, że ataki we wschodniej Syrii spowodowały śmierć "co najmniej 18 proirańskich bojowników".

Co najmniej 26 ważnych miejsc, w których znajdują się proirańskie grupy, w tym składy broni, zostało zniszczonych w wyniku trwających nalotów na duży obszar wschodniej Syrii, rozciągający się na ponad 100 kilometrów od miasta Dajr az-Zaur do Abu Kamal, w pobliżu granicy z Irakiem — informuje agencja AFP.

"Dziś, na mój rozkaz, siły zbrojne USA uderzyły w cele w Iraku i Syrii, które IRGC i powiązane z nią siły wykorzystują do atakowania sił USA. Nie dążymy do konfliktu na Bliskim Wschodzie ani w żadnym innym miejscu na świecie. Ale do wszystkich tych, którzy chcą wyrządzić nam krzywdę: Odpowiemy" - przekazał po przeprowadzeniu nalotów prezydent Joe Biden. – Będziemy reagować na wielu poziomach i ponownie, mamy możliwość reagowania wiele razy, w zależności od sytuacji – zapowiadał w czwartek sekretarz obrony USA Lloyd Austin.

John Kirby, rzecznik Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego, powiedział, że iracki rząd został poinformowany przed atakami.

- Te działania rozpoczęły się dziś wieczorem i nie zakończą się dziś. Będą kolejne operacje. Podejmiemy dodatkowe działania, wszystkie mają na celu położyć kres tym atakom i pozbawić potencjału Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej - powiedział.

Reakcja Iraku na naloty USA

Rzecznik irackiego wojska powiedział, że ataki są "zagrożeniem, które wciągnie Irak i region w nieprzewidziane następstwa, których skutki będą katastrofalne dla bezpieczeństwa i stabilności w Iraku i regionie".

 "Miasta al Ka'im i irackie obszary przygraniczne są atakowane z powietrza przez samoloty Stanów Zjednoczonych. Ataki te mają miejsce w czasie, gdy Irak stara się zapewnić stabilność w regionie" - przekazał.

Rzecznik powiedział również, że ataki "stanowią naruszenie suwerenności Iraku" i "podważają wysiłki irackiego rządu".

Dwóch funkcjonariuszy irackiej milicji przekazało, że trzy domy używane jako kwatery główne zostały zaatakowane w al Ka'im, w tym magazyn broni.

Jeszcze w piątek wspierane przez Iran oddziały odpowiedziały atakiem na dwie amerykańskie bazy w północno-wschodniej Syrii. Na miejscu miało dojść do pożaru. 

Atak drona na bazę w Jordanii. Zginęli Amerykanie

Centralne Dowództwo Stanów Zjednoczonych podało w niedzielę, że do ataku doszło na terenie bazy położonej w pobliżu granicy Jordanii z Syrią.

W ataku zginęło trzech amerykańskich żołnierzy, a co najmniej 40 zostało rannych. – Chociaż wciąż gromadzimy fakty dotyczące tego ataku, wiemy, że został on przeprowadzony przez radykalne, wspierane przez Iran grupy bojowników działające w Syrii i Iraku – mówił po ataku prezydent Biden.

Czytaj więcej

Atak na bazę USA, zginęli żołnierze. Joe Biden zapowiada odwet

Do ataku na trzy bazy, w tym bazę na granicy Jordanii i Syrii, przyznała się organizacja Islamski Ruch Oporu w Iraku, skupiająca radykalne milicje powiązane z Iranem.

Po zaatakowaniu amerykańskiej bazy prezydent Biden był pod presją niektórych Republikanów, którzy nawoływali do bezpośredniego ataku na Iran. 

Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 780
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konflikty zbrojne
Joe Biden ostrzega Iran. Prezydent USA użył jednego słowa
Konflikty zbrojne
Atak na Izrael. W stronę kraju wystrzelono kilkadziesiąt rakiet
Konflikty zbrojne
Ukraińska ustawa o mobilizacji. Służyć na froncie aż do końca
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Konflikty zbrojne
Dlaczego Rosja zaatakowała elektrownie na Ukrainie? Putin: Musieliśmy