Izrael zaatakował w nocy południową Syrię? Doniesienia o eksplozjach w Iraku

Syryjskie źródła informują o nocnym ataku izraelskich Sił Powietrznych na obiekty należące do syryjskiej armii w dwóch muhafazach.

Aktualizacja: 19.04.2024 11:49 Publikacja: 19.04.2024 05:30

Izraelski myśliwiec F-16

Izraelski myśliwiec F-16

Foto: Tomás Del Coro from Las Vegas, Nevada, USA, CC BY-SA 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0>, via Wikimedia Commons

Izrael miał zaatakować obiekty należące do syryjskiej armii w muhafazie (prowincji) As-Suwajda oraz Dara, w południowej Syrii.

Odwet Izraela? Eksplozje w Iranie, w Syrii, w Iraku

Doniesienia te pojawiają się równolegle z doniesieniami o izraelskim ataku na Iran — w nocy doszło do eksplozji w rejonie miasta Isfahan, w Iranie uaktywniona została obrona powietrzna.

Bloomberg informuje, że izraelscy urzędnicy poinformowali w czwartek administrację USA o planowanym ataku, do którego miało dojść w ciągu 24-48 godzin.

W nocy z 13 na 14 kwietnia Izrael został zaatakowany przez Iran przy użyciu ponad 300 rakiet i dronów. Izrael informował, że 99 proc. z tych środków napadu powietrznego strącono, w czym pomogły siły USA, Wielkiej Brytanii, Francji i Jordanii.

Atak Iranu był odwetem za atak Izraela na konsulat Iranu w Damaszku z 1 kwietnia. W tym ataku zginęło kilku wysokich rangą przedstawicieli Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej.

Po tym jak izraelski gabinet wojenny podjął decyzję o tym, że dokona odwetu za irański odwet, spekulowano, że uderzenie odwetowe może ograniczyć się do zaatakowania sił irańskich poza Iranem, w tym m.in. w Syrii.

Izrael atakował Iran z przestrzeni powietrznej Syrii i Iraku?

W nocy celem ataku w Syrii, jak podaje strona As-Suwayda24, miały być radary należące do syryjskiej armii. Inne syryjskie media informują o ataku na lotnisko wojskowe.

Pojawiają się też doniesienia o eksplozjach w Iraku — w rejonie Bagdadu i muhafazy Babil (Babilon). Mieszkańcy Irbilu i Mosulu w Iraku informują, że słyszeli przelatujące myśliwce.

Izraelskie ataki na cele w Syrii i Iraku potwierdza izraelska telewizja N12.

Z kolei syryjska agencja Sana podała, że Izrael przeprowadził uderzenie rakietowe na jednostkę obrony przeciwlotniczej na południu Syrii. Miejsce ataku w Syrii znajduje się ok. 1 500 km od Isfahanu, który miał być w piątek rano celem izraelskiego ataku.

Czytaj więcej

Palestyna nadal nie będzie uznana przez ONZ. Sprzeciwia się jedno państwo

Wkrótce po pojawieniu się doniesień o eksplozjach w Iranie senator USA, Marco Rubio, napisał w serwisie X, że Izrael może „przeprowadzać ataki na cele w Iranie bez wlatywania w irańską przestrzeń powietrzną” i dodał, że atakować Iran mogą samoloty znajdujące się nad Syrią i Irakiem.

Izraelskie media informują, że kilku wysokich rangą przedstawicieli władz Izraela znajdowało się w piątek rano w Sztabie Generalnym Sił Obronnych Izraela w Tel Awiwie.

Izrael miał zaatakować obiekty należące do syryjskiej armii w muhafazie (prowincji) As-Suwajda oraz Dara, w południowej Syrii.

Odwet Izraela? Eksplozje w Iranie, w Syrii, w Iraku

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 822
Konflikty zbrojne
UE i Hiszpania wzywają do wstrzymania ofensywy w Rafah
Konflikty zbrojne
Putin i Łukaszenko szantażują NATO
Konflikty zbrojne
Szef NATO: Nadszedł czas, by pozwolić Ukrainie na ataki zachodnią bronią na cele w Rosji
Konflikty zbrojne
Izrael zignorował nakaz MTS. Sobotni atak na Rafah
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy