Iran: Izrael zbombardował ambasadę w Syrii. Nie żyje dowódca Al-Kuds (WIDEO)

W poniedziałek izraelskie wojsko zbombardowało ambasadę Iranu w Syrii. Władze w Teheranie twierdzą, że w ataku zginął dowódca brygady Al-Kuds należącej do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej i kilku dyplomatów.

Publikacja: 01.04.2024 20:08

Służby ratunkowe przeszukują gruzy po ataku na budynek przylegający do ambasady Iranu w stolicy Syri

Służby ratunkowe przeszukują gruzy po ataku na budynek przylegający do ambasady Iranu w stolicy Syrii

Foto: AFP

Korespondenci agencji Reutera poinformowali, że w dzielnicy Mezzeh w Damaszku pracownicy służb ratunkowych prowadzili działania na gruzach zniszczonego budynku wewnątrz kompleksu dyplomatycznego, sąsiadującego z głównym budynkiem ambasady.

Przed kompleksem zaparkowane były pojazdy służb ratunkowych, a irańska flaga wisiała na maszcie przed gruzami.

Na miejscu ataku pojawili się przedstawiciele syryjskiego rządu — minister spraw zewnętrznych oraz minister spraw zagranicznych.

Izrael od dłuższego czasu przeprowadza ataki na irańskie instalacje wojskowe oraz obiekty należące do jego sojuszników w Syrii i nasilił te naloty w czasie kampanii przeciwko wspieranemu przez Iran palestyńskiemu Hamasowi w Strefie Gazy. 

Czytaj więcej

Nagła operacja Beniamina Netanjahu. Jego obowiązki przejmie wicepremier Izraela

Izrael zaatakował kompleks ambasady Iranu w Syrii

Poniedziałkowy atak był pierwszym atakiem na rozległy kompleks ambasady Iranu w Syrii,

Izrael zazwyczaj nie komentuje ataków swoich sił na Syrię. Zapytany o poniedziałkowe zdarzenie, rzecznik armii powiedział: "Nie komentujemy doniesień w zagranicznych mediach".

Ambasador Iranu w Syrii, Hossein Akbari, który nie został ranny, powiedział, że w ataku zginęło co najmniej pięć osób, a odpowiedź Teheranu będzie "dotkliwa".

Irańskie media państwowe poinformowały, że jednym z zabitych był Mohammad Reza Zahedi, wysoki rangą dowódca irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, i że Teheran uważa go za cel ataku. Syryjskie media państwowe podały, że zginęło co najmniej sześć osób, a kilka zostało rannych.

Czytaj więcej

Izrael zaatakował z powietrza Syrię. Kilkadziesiąt ofiar śmiertelnych

Izrael nasilił naloty po ataku Hamasu

Od czasu ataku Hamasu na Izrael z 7 października, który wywołał wojnę w Strefie Gazy, Izrael nasilił naloty w Syrii zarówno przeciwko irańskim siłom zbrojnym , jak i wspieranej przez Teheran libańskiej grupie zbrojnej Hezbollah, które wspierają rząd prezydenta Baszara al-Assada.

W piątek Izrael przeprowadził najkrwawsze od miesięcy ataki na syryjski region Aleppo i zabił wysokiego rangą bojownika Hezbollahu w Libanie. Izrael regularnie atakuje również lotniska w Aleppo i Damaszku, próbując powstrzymać transfery broni z Iranu do jego sojuszników.

Izraelskie wojsko poinformowało w poniedziałek, że powstrzymało przemyt zaawansowanej broni, w tym pocisków odłamkowych i min przeciwczołgowych z Iranu na Zachodni Brzeg Jordanu.

Przekazano, że broń została odkryta podczas operacji przeciwko libańskiemu agentowi Hezbollahu i irańskiej Gwardii Rewolucyjnej, który według niej rekrutował agentów do przemytu broni i przeprowadzania ataków na Zachodnim Brzegu.

Konflikty zbrojne
Wojna w Gazie. Putin i Raisi wzywają strony konfliktu do "rozsądnej powściągliwości"
Konflikty zbrojne
Izraelskie ataki w Strefie Gazy. Celem Rafah i Beit Hanoun
Konflikty zbrojne
Prezydent Ukrainy Zełenski podpisał ustawę o mobilizacji
Konflikty zbrojne
Zełenski o ataku na elektrociepłownię: Skończyły nam się rakiety
Konflikty zbrojne
Podwodna wojna hybrydowa zagraża miliardowi cywilów w państwach NATO