Postępowanie administracyjne: organ nie musi odpowiadać na ponowne bezzasadne skargi

Skarga dotycząca zadań lub działalności organu uruchamia jednoinstancyjne postępowanie o uproszczonym charakterze, kończące się zawiadomieniem o załatwieniu skargi. W razie ponowienia skargi bez podania nowych okoliczności, organ może podtrzymać swoje stanowisko, dokonując tylko adnotacji w aktach sprawy.

Publikacja: 25.09.2018 05:50

Postępowanie administracyjne: organ nie musi odpowiadać na ponowne bezzasadne skargi

Foto: Adobe Stock

- Do wójta wpływają kolejne skargi tej samej osoby, dotyczące wciąż tej samej sprawy (wadliwego, zdaniem skarżącego, wykonywania zadań przez urząd gminy), ale bez podania nowych faktów i argumentów. Czy trzeba odpowiadać na wszystkie te skargi?

Nie.

Zgodnie z art. 227 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) przedmiotem skargi może być w szczególności zaniedbanie lub nienależyte wykonywanie zadań przez właściwe organy bądź przez ich pracowników, naruszenie praworządności lub interesów skarżących, a także przewlekłe lub biurokratyczne załatwianie spraw. Skarga jest odformalizowanym środkiem ochrony różnych interesów jednostki, niedającym podstaw do uruchomienia dalszego trybu instancyjnego, to jest postępowania odwoławczego ani postępowania sądowoadministracyjnego (por. m.in. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z 3 sierpnia 2017 r., sygn. II SA/Go 433/17, LEX nr 2345361).

Czytaj także: Powaga rzeczy osądzonej w postępowaniu sądowoadministracyjnym

Zgodnie z art. 237 § 1 k.p.a. organ właściwy do załatwienia skargi powinien załatwić ją bez zbędnej zwłoki, nie później niż w ciągu miesiąca. Jeżeli rozpatrzenie skargi wymaga uprzedniego zbadania i wyjaśnienia sprawy, organ zbiera niezbędne materiały. W tym celu może także zwrócić się do innych organów o przekazanie niezbędnych materiałów i wyjaśnień. W razie niezałatwienia skargi we wskazanym wyżej miesięcznym terminie stosuje się art. 36-38 k.p.a., co oznacza m.in., że organ wskazać nowy termin załatwienia skargi. O sposobie załatwienia skargi należy zawiadomić skarżącego, przy czym takie zawiadomienie powinno zawierać:

- oznaczenie organu, od którego pochodzi,

- wskazanie, w jaki sposób skarga została załatwiona oraz

- podpis z podaniem imienia, nazwiska i stanowiska służbowego osoby upoważnionej do załatwienia skargi (zawiadomienie w formie dokumentu elektronicznego powinno zostać opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym).

Zawiadomienie o odmownym załatwieniu skargi musi zawierać ponadto uzasadnienie faktyczne i prawne. W wyroku WSA w Szczecinie z 20 marca 2013 r. (sygn. II SA/Sz 1313/12, LEX nr 1301202) stwierdzono że przez odmowne załatwienie skargi należy rozumieć jej zwrot skarżącemu, przekazanie skargi zgodnie z właściwością, odrzucenie, oddalenie bądź pozostawienie bez rozpoznania. W razie odmownego załatwienia skargi trzeba także pouczyć skarżącego o treści art. 239 § 1 k.p.a. dotyczącego ponowienia bezzasadnej skargi. Zgodnie z tym przepisem w sytuacji gdy:

- skarga, w wyniku jej rozpatrzenia, została uznana za bezzasadną i jej bezzasadność wykazano w odpowiedzi na skargę, a

- skarżący ponowił skargę bez wskazania nowych okoliczności,

to organ właściwy do jej rozpatrzenia może podtrzymać swoje poprzednie stanowisko, z odpowiednią adnotacją w aktach sprawy – bez zawiadamiania skarżącego. W takim przypadku organ zawiera w adnotacji te same stwierdzenia co podane poprzednio w zawiadomieniu o załatwieniu skargi i uzasadnia skorzystanie z art. 239 § 1 k.p.a.

—Anna Puszkarska, radca prawny

podstawa prawna: art. 227, art. 237-239 ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. DzU z 2017 r. poz. 1257 ze zm.)

podstawa prawna: § 9 rozporządzenia Rady Ministrów z 8 stycznia 2002 r. w sprawie organizacji przyjmowania i rozpatrywania skarg i wniosków. (DzU z 2002 r. nr 5 poz. 46)

- Do wójta wpływają kolejne skargi tej samej osoby, dotyczące wciąż tej samej sprawy (wadliwego, zdaniem skarżącego, wykonywania zadań przez urząd gminy), ale bez podania nowych faktów i argumentów. Czy trzeba odpowiadać na wszystkie te skargi?

Nie.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów