fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT: jak rozliczyć eksport towarów w transakcjach łańcuchowych

123RF
Uznanie danej dostawy w łańcuchu za ruchomą nie oznacza automatycznie, że zastosowanie znajdzie stawka zero proc. VAT. Eksporter musi jeszcze posiadać dokumenty potwierdzające wywóz towarów poza UE.

Z tzw. transakcją łańcuchową mamy do czynienia w przypadku, gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru, podczas, gdy jest on transportowany bezpośrednio od pierwszego sprzedawcy do ostatniego nabywcy.

1. Przepisy o VAT

W przypadku międzynarodowych transakcji łańcuchowych, niezależnie od liczby podmiotów uczestniczących w łańcuchu dostaw, tylko jedna transakcja może zostać uznana za ruchomą, a tym samym za eksport towarów, jeśli towary transportowane są poza terytorium Unii Europejskiej. W takich transakcjach istnieje tylko jeden przepływ towarów od pierwszego do ostatniego podmiotu w łańcuchu, zatem transport można przypisać tylko do jednej transakcji. W rezultacie tylko jedna transakcja, czyli tzw. transakcja ruchoma, może podlegać zerowej stawce VAT przewidzianej dla eksportu towarów. Pozostałe transakcje są uważane za lokalne w kraju rozpoczęcia transportu albo w kraju przeznaczenia. Transakcje poprzedzające dostawę ruchomą są traktowane jako transakcje lokaln...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA