Z tzw. transakcją łańcuchową mamy do czynienia w przypadku, gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru, podczas, gdy jest on transportowany bezpośrednio od pierwszego sprzedawcy do ostatniego nabywcy.
1. Przepisy o VATW przypadku międzynarodowych transakcji łańcuchowych, niezależnie od liczby podmiotów uczestniczących w łańcuchu dostaw, tylko jedna transakcja może zostać uznana za ruchomą, a tym samym za eksport towarów, jeśli towary transportowane są poza terytorium Unii Europejskiej. W takich transakcjach istnieje tylko jeden przepływ towarów od pierwszego do ostatniego podmiotu w łańcuchu, zatem transport można przypisać tylko do jednej transakcji. W rezultacie tylko jedna transakcja, czyli tzw. transakcja ruchoma, może podlegać zerowej stawce VAT przewidzianej dla eksportu towarów. Pozostałe transakcje są uważane za lokalne w kraju rozpoczęcia transportu albo w kraju przeznaczenia. Transakcje poprzedzające dostawę ruchomą są traktowane jako transakcje lokaln...
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.