Abonament na parkowanie nie może zależeć od meldunku

Gmina nie ma prawa uzależniać możliwości nabycia abonamentu na parkowanie od posiadania zameldowania na pobyt stały.

Aktualizacja: 04.11.2015 11:36 Publikacja: 04.11.2015 10:29

Abonament na parkowanie nie może zależeć od meldunku

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski

Między innymi taki wniosek płynie z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim (sygn. akt II SA/Go 424/15).

Sąd ten rozpatrywał skargę wojewody na uchwałę rady miasta w sprawie pobierania opłat za parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania. Organowi nadzoru nie spodobało się kilka zapisów.

Po pierwsze, radni wprowadzili obowiązek zawierania na dokumencie potwierdzającym wniesienie opłaty za parkowanie w strefie numeru rejestracyjnego. Zdaniem wojewody, ogranicza to w sposób znaczący korzystanie z karty abonamentowej, ponieważ upoważnia do parkowania jedynie auto o wskazanym numerze rejestracyjnym. Tymczasem kartę tę wykupuje użytkownik drogi i podmiot ten uprawniony jest do tego aby z tej karty korzystać. Z tego też względu bez znaczenia dla możliwości korzystania z uprawnienia wynikającego z nabycia karty abonamentowej jest to, jakim pojazdem porusza się posiadacz tej karty.

Wojewodzie nie spodobało się również ograniczanie w wykupie abonamentów do parkowania tylko dla mieszkańców zameldowanych w granicach strefy na pobyt stały. Takie zróżnicowanie praw mieszkańców strefy zdaniem wojewody należy uznać za niedopuszczalną dyskryminację tej grupy mieszkańców, których zamieszkiwania ma charakter czasowy.

Trzecie zastrzeżenie wojewody dotyczyło zapisu, w myśl którego posiadanie karty abonamentowej nie stanowi podstawy do dochodzenia roszczeń w przypadku braku miejsc postojowych w Strefie Płatnego Parkowania. – Takie zastrzeżenie stoi w sprzeczności z obowiązującym porządkiem prawnym, bowiem o tym, czy zgłaszane przez dany podmiot roszczenie jest zasadne, władne są orzekać i rozstrzygać odpowiednie organy państwowe, w tym przede wszystkim sądy powszechne. Nie można a priori ograniczyć obywatelowi możliwości dochodzenia jego praw, nawet jeżeli roszczenie okaże się nieuzasadnione – argumentował wojewoda.

Rada gminy podzieliła większość zastrzeżeń wojewody, jednak przekonywała, że przyjęcie w uchwale kryterium zameldowania było dopuszczalne.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim podzielił wszystkie wątpliwości wojewody, także w zakresie kryterium zameldowania.

Odnosząc się do uzależnienia możliwości nabycia abonamentu od posiadania stałego meldunku, sąd uznał, iż kryterium to narusza wynikającą z zasady demokratycznego państwa prawnego zasadę sprawiedliwości społeczną nakazującą, by zróżnicowanie poszczególnych osób pozostawało w odpowiedniej relacji do dzielących je różnic. – Zasada równości wobec prawa wymaga, by podmioty charakteryzujące się daną cechą istotną, były traktowane równo, bez różnic faworyzujących lub dyskryminujących – podkreślił sąd.

Między innymi taki wniosek płynie z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim (sygn. akt II SA/Go 424/15).

Sąd ten rozpatrywał skargę wojewody na uchwałę rady miasta w sprawie pobierania opłat za parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania. Organowi nadzoru nie spodobało się kilka zapisów.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a