Wybory samorządowe 2018: Przygotowania zostały ukończone - mówi Wojciech Hermeliński, przewodniczący PKW

- Ważne, aby wyborcy zastanowili się przed oddaniem głosu inie czynili żadnych dopisków – mówi dla "Rzeczpospolitej" Wojciech Hermeliński, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej.

Aktualizacja: 19.10.2018 11:07 Publikacja: 19.10.2018 08:05

Wojciech Hermeliński

Wojciech Hermeliński

Foto: tv.rp.pl

- Czy PKW i podległe jej służby wyborcze są przygotowane 100 proc. na wybory samorządowe?

- Wszystkie przygotowania do wyborów zostały już ukończone. Ostatni akcent to cisza wyborcza, która rozpocznie się o północy z piątku na sobotę.

RODO nie zmienia zasad głosowania w wyborach

Wybory samorządowe 2018 – niezbędnik wyborcy

 

– Czy sprawa krzyżyków jest już dostaecznie wyjaśniona?

- Nad sprawą nowego sposobu głosowania, wprowadzonego styczniową nowelą do Kodeksu wyborczego dyskutowaliśmy dosyć długo i intensywnie, także i z tego powodu, że kierowano do nas pytania i wątpliwości w tym zakresie. Obawialiśmy się, że dopuszczenie przez ustawodawcę czynienia dopisków wewnątrz kratki może zwiększyć ilość głosów nieważnych. Wyraziliśmy w związku z tym naszą opinię (zamieszczoną na stronie internetowej PKW), oraz apel ażeby wyborcy starali się ograniczać tylko do postawienia znaku X, czyli krzyżyka bądź figury zawierającej więcej przecinających się linii.

Wybory 2018: Jak prawidłowo postawić X? Są wątpliwości

- Ma pan może ostatnią szansę na dokładne wyjaśnienie tej czynności, na radę jak postawić krzyżyk?

- Należy go postawić w taki sposób, aby przecięcie się tych linii znajdowało się wewnątrz kratki i było na tyle widoczne dla komisji liczącej głosy, aby bez wątpliwości mogła uznać głos za ważny. Przestrzegamy jednocześnie przed próbami całkowitego zamalowywania kratki, bo wtedy wyborca ryzykuje, ze komisja może mieć problem z dostrzeżeniem przecięcia się linii, co może skutkować nieważnością głosu.

- Inna kwestia panie sędzio. Czy rejestrujący się na listach wyborczych w ostatniej chwili nie stworzą problemu?

- To nie jest problem. Myślę, że należy się cieszyć, że wyborcy chcą głosować. Opinie, że dopisują się do spisów wyborców osoby, które faktycznie nie zamieszkują w danej gminie są przesadzone. Każdy wyborca, który chce dopisać się do spisu wyborców musi udowodnić, że w danej gminie zamieszkuje. Powinien to uczynić dokumentami świadczącymi, że jego centrum życiowe jest zorganizowane właśnie w tej gminie, w której chce głosować, a więc np. przy pomocy umowy najmu mieszkania, druku PIT, rachunków za media itp.

Jak dopisać się do rejestru wyborców w innej miejscowości

- Co ma zrobić ktoś, kto raptem zachoruje albo jest niedołężny, ale postanowił jednak zagłosować?

- Niestety, wszystkie terminy, w których można było zgłaszać zamiar głosowania korespondencyjnego lub przez pełnomocnika już minęły. Nie można tego uczynić na dwa dni przed wyborami. Osoby niepełnosprawne, które nie zdążyły złożyć wniosku o głosowanie korespondencyjne mają jeszcze czas na złożenie wniosku (do 25 pażdziernika) celem głosowania w drugiej turze, a wyborcy, którzy chcieliby głosować przez pełnomocnika w następnej turze, mają czas na wnioskowanie do 26 października.

– Czy cisza wyborcza obowiązuje także zwykłych obywateli, nie mogą np. iść z transparentem na wybory?

- Cisza wyborcza obowiązuje wszystkich. Zgodnie z art. 107 Kodeksu wyborczego w dniu głosowania oraz na 24 godziny przed tym dniem prowadzenie agitacji wyborczej, a więc np. zwoływanie zgromadzeń, organizowanie manifestacji, pochodów, wygłaszanie przemówień zabronione jest pod karą grzywny.

- O której godzinie zamykane będą lokale wyborcze i czy wystarczy przyjść na minutę wcześniej?

- Lokale są zamykane o godz. 21.00, ale decyduje godzina wejścia do lokalu. Wyborcy, którzy przed tą godziną znaleźli się w lokalu wyborczym, powinni zostać dopuszczeni do głosowania.

– O co się pan przewodniczący niepokoi się jeszcze w związku z wyborami?

- Przede wszystkim o prawidłowe wypełnianie kart do głosowania. Ważne, aby wyborcy zastanowili się przed oddaniem głosu, nie czynili żadnych dopisków, szczególnie w kratce, przez co uda się uniknąć głosów nieważnych, a i procedura liczenia głosów nie będzie się opóźniać.

Rozmawiał Marek Domagalski

- Czy PKW i podległe jej służby wyborcze są przygotowane 100 proc. na wybory samorządowe?

- Wszystkie przygotowania do wyborów zostały już ukończone. Ostatni akcent to cisza wyborcza, która rozpocznie się o północy z piątku na sobotę.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a