fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Usługi, ceny, zarobki

Doradztwo audytorów niepewne

123RF
W Sejmie trwa walka o zakres świadczenia usług przez audytorów.

Czwartkowe prace specjalnej sejmowej podkomisji nie zakończyły sporów o to, jakim rygorom mają podlegać firmy audytorskie. Wciąż nie ma jasności, czy i na jakich zasadach będą mogły świadczyć dodatkowe usługi na rzecz audytowanego podmiotu. Chodzi głównie o doradztwo podatkowe i wycenę przedsiębiorstw.

Po poprzednich posiedzeniach podkomisji wydawało się, że zostanie przyjęte rozwiązanie polegające na zakazaniu audytorom prawa do obliczania podatku dochodowego i VAT. Jednak na czwartkowym posiedzeniu przedstawiciele części środowiska doradców podatkowych domagali się wprowadzenia całkowitego zakazu świadczenia usług dodatkowych na rzecz badanych jednostek. Wyjątek miałby dotyczyć tylko małych i średnich przedsiębiorstw. Miałoby to służyć zwiększeniu niezależności biegłych rewidentów.

Niewykluczone, że takie stanowisko poprze rząd, dotychczas dystansujący się do całkowitego zakazu.

– Być może będzie w tej sprawie autopoprawka rządowa – zapowiedział na posiedzeniu wiceminister finansów Wiesław Janczyk.

Takie rozwiązanie zadowalałoby tylko część doradców podatkowych.

– To próba administracyjnego ograniczenia konkurencji na naszym rynku. Powinniśmy konkurować raczej jakością, ceną i dostępnością – mówił Tomasz Grunwald, doradca podatkowy z firmy KPMG. Z kolei Piotr Kamiński, przedstawiciel Pracodawców RP, wskazał, że nowa ustawa i tak przewiduje wiele metod zapewnienia uczciwości audytora, m.in. dzięki obowiązkowi tworzenia komitetów audytowych w badanych spółkach.

– Całkowity zakaz doradztwa szkodziłby przedsiębiorcom – zauważył Kamiński.

Spór będzie prawdopodobnie trwał na forum sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Samorząd biegłych rewidentów zapowiada walkę o możliwość zlecania audytu podwykonawcom. Taka możliwość była w pierwotnym rządowym projekcie, ale podkomisja wykreśliła stosowny jego fragment.

Po obradach podkomisji w projekcie pozostał pięcioletni okres obowiązkowej rotacji audytora w jednostkach zaufania publicznego. Biegli rewidenci chcą jego wydłużenia.

etap legislacyjny: przed drugim czytaniem w Sejmie

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA