Nowelizacja ustawy o służbie cywilnej może być niezgodna z konstytucją

Nowelizacja ustawy o służbie cywilnej może być niezgodna z konstytucją – alarmują eksperci.

Publikacja: 30.12.2015 18:33

Nowelizacja ustawy o służbie cywilnej może być niezgodna z konstytucją

Foto: 123RF

Nie tylko dyrektorzy generalni urzędów, kierownicy departamentów i wydziałów w administracji publicznej nie będą przechodzili konkurencyjnego naboru, ale także prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Takie poprawki do nowelizacji ustawy o służbie cywilnej posłów PiS przegłosował Sejm na ostatnim posiedzeniu.

Bez doświadczenia

Według obecnych regulacji prezesa ZUS powołuje prezes Rady Ministrów na wniosek ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego spośród osób wyłonionych w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru. Prezes musi posiadać co najmniej sześcioletni staż pracy, w tym co najmniej trzyletni na stanowisku kierowniczym. Musi się też legitymować wykształceniem i wiedzą dotyczącą ubezpieczeń społecznych. Te wymogi zostały zniesione.

– Zmiany zawarte w nowelizacji pozytywnie wpłyną na wykonywanie zadań państwa. Zlikwidują patologie – argumentowała Beata Kępa, przedstawiając stanowisko rządu do projektu zmian.

1582

etaty zajmują osoby na wyższych stanowiskach według sprawozdania szefa służby cywilnej

Po burzliwych pracach w Sejmie do przegłosowanej nowelizacji powróciły kontrowersyjne przepisy. Obniżą się wymagania wobec kierowników i dyrektorów w urzędach. Z ustawy zniknie wymóg posiadania stażu pracy na stanowisku kierowniczym lub samodzielnym w administracji.

– Nie dziwię się, że wymóg stażu w administracji znika. Jakieś wymagania dotyczące doświadczenia zawodowego powinny jednak zostać określone – mówi prof. Jakub Stelina.

– Osoby bez doświadczenia w administracji mogą nie sprostać trudnym zadaniom. Należy się też zastanowić nad tym, czy nie naruszono art. 153 konstytucji – mówi prof. Genowefa Grabowska, konstytucjonalistka. Ustawa zasadnicza stanowi, że służba cywilna działa, by zapewnić zawodowe, rzetelne, bezstronne i politycznie neutralne wykonywanie zadań państwa w urzędach administracji rządowej.

Krytyczne stanowisko do zmian przesłała do Sejmu Krajowa Izba Radców Prawnych.

„Skutkiem nowelizacji może być nadmierne upolitycznienie służby cywilnej i naruszenie powszechnie stawianego jej wymogu bezstronności oraz wysokiego stopnia profesjonalizmu" – pisze w opinii dr Marcin Sala-Szczypiński, radca prawny.

Negatywnie nowelizację ocenia też Fundacja im. Stefana Batorego. Ze sporządzonej na jej zlecenie przez prof. Huberta Izdebskiego opinii wynika, że przepisy mogą być niekonstytucyjne.

„Powiązanie wyższych stanowisk w służbie cywilnej z wykonywaniem polityki rządu, a nie z zadaniami państwa, jest odejściem od ducha i litery przepisów konstytucji" – pisze profesor.

Szybkie zwolnienia

Po 30 dniach od wejścia w życie ustawy wygasną stosunki pracy z osobami zajmującymi wyższe stanowiska w służbie cywilnej oraz kierownicze w służbie zagranicznej, chyba że dostaną one w tym czasie ofertę z nowymi warunkami pracy i płacy i je przyjmą. Zwolnienia nie obejmą urzędników mianowanych. Do nich znajdą zastosowanie przepisy ustawy dotyczące zmiany i ustania stosunku pracy.

etap legislacyjny: skierowano do Senatu

Nie tylko dyrektorzy generalni urzędów, kierownicy departamentów i wydziałów w administracji publicznej nie będą przechodzili konkurencyjnego naboru, ale także prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Takie poprawki do nowelizacji ustawy o służbie cywilnej posłów PiS przegłosował Sejm na ostatnim posiedzeniu.

Bez doświadczenia

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów