Czy wyższe stanowisko w służbie cywilnej uprawnia do natychmiastowego odejścia z urzędu

- Członek korpusu służby cywilnej zatrudniony na podstawie powołania może być w każdej chwili odwołany ze stanowiska. Czy jeśli sam będzie chciał odejść z urzędu może wypowiedzieć stosunek pracy albo rozwiązać go w trybie natychmiastowym?

Publikacja: 23.10.2018 02:00

Czy wyższe stanowisko w służbie cywilnej uprawnia do natychmiastowego odejścia z urzędu

Foto: 123RF

W związku z tym, że zgodnie z art. 53a ust. 5 ustawy o służbie cywilnej, powołanie na wyższe stanowiska w służbie cywilnej jest równoznaczne z nawiązaniem stosunku pracy na podstawie powołania, w rozumieniu przepisów kodeksu pracy, zasady dotyczące rozwiązania stosunku pracy takich osób regulują przepisy tego kodeksu. Zgodnie z nimi (art.70 kp) pracownik zatrudniony na podstawie powołania może być w każdym czasie – niezwłocznie lub w określonym terminie – odwołany ze stanowiska przez organ, który go powołał. Odwołanie ze stanowiska jest przy tym, co do zasady, równoznaczne:

- z wypowiedzeniem umowy o pracę lub

- z rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli nastąpiło z przyczyn, o których mowa w art. 52 lub 53 kp.

Czytaj także: Zwolnienie urzędnika przywróconego do pracy

Przepisy dotyczące stosunku pracy z powołania nie regulują zasad rozwiązywania tego rodzaju stosunku pracy przez pracownika. Zgodnie jednak z art. 69 kp, jeżeli przepisy niniejszego oddziału nie stanowią inaczej, do stosunku pracy na podstawie powołania stosuje się przepisy dotyczące umowy o pracę na czas nieokreślony, z wyłączeniem przepisów regulujących tryb postępowania przy rozwiązywaniu umów o pracę i rozpatrywanie sporów ze stosunku pracy w części dotyczącej orzekania o bezskuteczności wypowiedzeń i o przywracaniu do pracy.

Oznacza to, że przewidziane w kodeksie pracy, sposoby rozwiązania umowy o pracę znajdą zastosowanie także do stosunku pracy z powołania. A zatem pracownik zatrudniony na podstawie powołania może rozwiązać łączący ją z urzędem stosunek pracy w drodze wypowiedzenia (z zachowaniem kodeksowych terminów wypowiedzenia) albo w trybie natychmiastowym, jeśli zajdą okoliczności, o których mowa w art. 55 kp. Stosunek pracy z powołania może też zostać rozwiązany w drodze porozumienia stron. Jak stwierdził, bowiem Sąd Najwyższy w wyroku z 22 grudnia 1976 r. (I PRN 121/76, OSNC 1977, Nr 8, poz. 140) za porozumieniem stron może być rozwiązana każda umowa o pracę, w tym również stosunek pracy z powołania. Wówczas porozumienie powinno być zawarte pomiędzy pracownikiem a organem, który go powołał.

Podstawa prawna:Art. 55, art. 69-70 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 917 ze zm.)

Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wierzyciel powinien sprawdzić, czy dłużnik jeszcze żyje
Za granicą
Polacy niewpuszczeni na obchody wyzwolenia obozu w Ravensbrück
Sfera Budżetowa
Setki milionów dla TVP po cichu. Posłowie w Komisji Finansów Publicznych zdecydowali
Zawody prawnicze
Prokuratura Krajowa podjęła kolejne działania ws. Ewy Wrzosek