Rygor natychmiastowej wykonalności decyzji musi być niezbędny

W przypadkach określonych w przepisach, nieostatecznej decyzji można nadać rygor natychmiastowej wykonalności. Jest to jednak wyjątkowe rozwiązanie, w związku z czym przesłanek jego stosowania nie można interpretować rozszerzająco.

Publikacja: 23.10.2018 05:30

Rygor natychmiastowej wykonalności decyzji musi być niezbędny

Foto: 123RF

W decyzji niekorzystnej dla strony została zamieszczona klauzula natychmiastowej wykonalności. Strona odwołała się od tej decyzji. Czy może zwrócić się do organu odwoławczego o wstrzymanie wykonania decyzji, powołując się na nowe okoliczności, które powstały dopiero po jej wydaniu?

Czytaj także: Rygor natychmiastowej wykonalności w postępowaniu podatkowym

Tak. Zgodnie z art. 130 § 2 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) zasadą jest, że wniesienie odwołania w terminie wstrzymuje wykonanie decyzji. Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy decyzji został nadany rygor natychmiastowej wykonalności (art. 130 § 3 pkt 1 k.p.a.). W art. 108 § 1 k.p.a. przyjęto, że taki rygor można nadać decyzji, gdy jest to niezbędne:

? ze względu na ochronę zdrowia lub życia ludzkiego albo

? dla zabezpieczenia gospodarstwa narodowego przed ciężkimi stratami bądź

? ze względu na inny interes społeczny lub wyjątkowo ważny interes strony.

Klauzula rygoru natychmiastowej wykonalności może być zamieszczona w decyzji. Taki rygor można nadać decyzji także po jej wydaniu (w tym przypadku organ wydaje postanowienie – por. art. 108 § 2 k.p.a.).

Istotą natychmiastowej wykonalności jest to, że decyzja staje się wykonalna, mimo że nie jest jeszcze ostateczna. Jak zwrócono uwagę w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 27 lutego 1998 r. (sygn. V SA 688/97, LEX nr 59246), jedną z przesłanek nadania decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności jest „niezbędność" niezwłocznego wdrożenia danego rozstrzygnięcia w życie. Chodzi tu o przypadek, gdy - w danym czasie i w istniejącej sytuacji - nie można obejść się bez wykonania praw lub obowiązków, o których rozstrzygnięto w decyzji, gdyż zwłoka w ich wykonaniu zagraża dobrom określonym w art. 108 § 1 k.p.a. Zagrożenie to musi mieć realny charakter. Podkreśla się, że rygor natychmiastowej wykonalności ma charakter wyjątku od zasady niewykonywania decyzji nieostatecznych, w związku z czym przesłanki uzasadniające taki rygor muszą być poddawane ścisłej wykładni (por. np. wyrok NSA z 30 czerwca 2006 r., sygn. I OSK 116/06, LEX nr 266225).

W art. 135 k.p.a. przyjęto, że w razie nadania decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności, organ odwoławczy może – w uzasadnionych przypadkach – wstrzymać to natychmiastowe wykonanie. Powinno to nastąpić w formie postanowienia, na które nie przysługuje zażalenie (por. art. 123 i art. 141 § 1 k.p.a.). Wydanie takiego postanowienia może nastąpić z urzędu lub na wniosek strony.

Zgodnie z wyjaśnieniami zawartymi w wyroku NSA z 7 lutego 2012 r. (sygn. II OSK 2562/11, LEX nr 1125523) w trybie art. 135 k.p.a. organ odwoławczy nie podważa zasadności czy zgodności z prawem nadania decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności, ale – stwierdzając istnienie uzasadnionego przypadku - wstrzymuje możliwość jej wykonania przed uzyskaniem cechy ostateczności. Okoliczności, które mogą uzasadniać wydanie postanowienia z art. 135 k.p.a., nie muszą istnieć w chwili wydania decyzji i opatrzenia jej rygorem natychmiastowej wykonalności, lecz mogą powstać później.

Anna Puszkarska, radca prawny

Podstawa prawna:art. 108, art. 130, art. 135 ustawy z 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. DzU z 2017 r. poz. 1257 ze zm.)

W decyzji niekorzystnej dla strony została zamieszczona klauzula natychmiastowej wykonalności. Strona odwołała się od tej decyzji. Czy może zwrócić się do organu odwoławczego o wstrzymanie wykonania decyzji, powołując się na nowe okoliczności, które powstały dopiero po jej wydaniu?

Czytaj także: Rygor natychmiastowej wykonalności w postępowaniu podatkowym

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów