fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Morawiecki: Znakomita współpraca z Niemcami w gospodarce

AFP
- Z panią kanclerz (Angelą Merkel) rozmawialiśmy w zasadzie o wszystkich istotnych sprawach związanych z UE. Zarówno Niemcy, jak i Polska, są świadome wyzwań, przed którymi (Unia) stoi - musimy wspólnie pracować nad wzmocnieniem UE. Coraz częściej mamy tutaj wspólne zdanie z panią kanclerz w tych tematach - mówił Mateusz Morawiecki po rozmowach z Angelą Merkel w Warszawie.

- Bardzo się cieszę że doszło do tych konsultacji międzyrządowych - mówił szef polskiego rządu.

Czytaj także:

Polska i Niemcy na rozdrożu

Morawiecki podkreślał, że jednym z dużych tematów polsko-niemieckich rozmów był brexit. - Tu podkreślamy że w interesie naszych krajów leżu utrzymywanie silnych więzi gospodarczych i społecznych ze Zjednoczonym Królestwem - stwierdził.

 

- Jesteśmy podobnego zdania co do zrównoważenia wydatków w przyszłym budżecie UE, ale też co do wagi tych obszarów jak wspólna polityka rolna, czy polityka spójności - wymieniał polski premier.

- Niemcy i Polska podkreślają znaczenie ścisłej współpracy z USA, zarówno w ramach NATO, jak i różnych obszarach geopolitycznych - zaznaczył Morawiecki.

Morawiecki mówił też, że "współpraca między Polską a Niemcami rozgrywa się znakomicie na niwie gospodarczej". -  Polska jednym z kluczowych partnerów handlowych dla Niemiec. Kwitnie współpraca inwestycyjna - coraz więcej polskich film interesuje się aktywami w Niemczech. Nasz region już teraz jest najważniejszym partnerem handlowym Niemiec - mówił szef rządu.

- Mamy podobne spojrzenie na aneksję Krymu. Wspólnie wzywamy Rosję do przestrzegania prawa międzynarodowego. Podkreślamy jak ważne jest podtrzymanie stabilnej sytuacji na Ukrainie. Ważne to jest też w kontekście Nord Stream 2, który może wypchnąć tranzyt gazu przez Ukrainę - podkreślił premier. - Budująca jest też reakcja po ataku na Siergieja Skripala w Salisbury, gdzie niemal cała Europa okazała solidarność - dodał Morawiecki. 

Cieszę się, że Polska z Niemcami dąży do tego, by UE rozwijała się jak najlepiej i jak najbezpieczniej - podsumował premier.

Angela Merkel podkreśliła, że cieszy się, iż jest w Polsce w przededniu 11 listopada, czyli dnia, w którym - jak mówiła - "Polska odzyskała swoją niepodległość". - Jesteśmy świadomi trudnej historii (Polski) i dlatego, tym ważniejsze jest dla nas, że Polacy i Niemcy są dzisiaj dobrymi partnerami w świecie, który jest złożony - mówiła Merkel.

Kanclerz Niemiec również mówiła o znaczącej współpracy gospodarczej między Polską a Niemcami. Zaznaczyła, że z premierem Polski rozmawiała również o zmianach klimatycznych i odejściu od węgla na rzecz energii odnawialnej.

- Omówiliśmy oczywiście kwestie europejskie. W najbliższych dniach chcemy, żeby doszło do uporządkowania spraw z Wielką Brytanią. Polska i Niemcy chcą żeby to były dobre relacje - mówiła Merkel.

- Rozmawialiśmy również o energii i bezpieczeństwie energetycznym. Przedstawiłam stanowisko Niemiec, że dywersyfikacja jest ważna. Poza tym mamy wspólny cel, aby Ukraina jako kraj tranzytowy dla rosyjskiego gazu ziemnego pozostała ważna - zaznaczyła Merkel nie poruszając jednak kwestii Nord Stream 2. 

Na koniec kanclerz zaznaczyła, że Polsce i Niemcom "nie tylko się opłaca współpracować ze sobą, ale też przynosi to korzyści". - A tam, gdzie są różnice zdań, można to rozwiązać za pomocą rozmów - dodała Merkel.

Na pytanie o przyszłość UE Merkel odparła, że Unia potrzebuje "więcej spójności w polityce zagranicznej". - W stosunku do Rosji się udało, w stosunku do państw Afryki to nam się nie udaje - mówiła.

Z kolei polski premier przekonywał, że "za rzadko mówimy o tym co nas łączy w UE". - Wiele polityk, które się teraz rozwijają w UE, może nas bardziej łączyć - dodał wymieniając w tym kontekście wspólną politykę obronną i "przesunięcie akcentów w kierunku polityki innowacyjności".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA