fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Giertych: Niech PO poprze Krasnodębskiego jak PiS Tuska

Fotorzepa, Radek Pasterski
"Uważam, że PO powinna poprzeć Krasnodębskiego tak samo jak PiS poparł Tuska" - napisał na Twitterze były premier Roman Giertych.

Giertych nawiązał do próby zablokowania przez PiS przedłużenia kadencji Donalda Tuska na stanowisku szefa Rady Europejskiej. Polska była jedynym krajem, który nie poparł wówczas przedłużenia kadencji Tuskowi, proponując w zamian kandydaturę byłego europosła PO Jacka Saryusz-Wolskiego.

Zapewne fakt, iż PiS-owi nie udało się wówczas zablokować kandydatury Tuska skłonił Giertycha do apelu, by w sprawie Zdzisława Krasnodębskiego działać "skuteczniej".

Zdzisław Krasnodębski będzie kandydatem Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) na stanowisko wiceszefa PE. Poprzednio funkcję tę pełnił Ryszard Czarnecki odwołany jednak ze stanowiska za słowa o europosłance PO Róży Thun, którą porównał do szmalcowników (osób, które w trakcie II wojny światowej wydawały Niemcom Żydów za pieniądze). Wypowiedź tą uznano za niezgodną z powagą urzędu - a Czarnecki został pierwszym wiceszefem PE odwołanym przed końcem kadencji z powodów dyscyplinarnych. 

Lider PO Grzegorz Schetyna początkowo zapowiadał, że europosłowie PO poprą w PE kandydaturę Krasnodębskiego, ale we wtorkowym #RZECZoPOLITYCE zasugerował, że postawa PO w tym głosowaniu będzie jeszcze przedmiotem wewnątrzpartyjnej dyskusji.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA