fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Terroryzm

Szwedzkie służby: W naszym kraju są tysiące dżihadystów

123RF
Szwedzka Säpo (Policja Bezpieczeństwa, odpowiednik polskiej ABW) alarmuje, że liczba ekstremistów w tym kraju zwiększyła się z kilkuset do kilku tysięcy. Większość z nich sympatyzuje z Daesh i innymi nurtami agresywnego islamu.

- Nigdy wcześniej z czymś takim się nie spotkaliśmy - przyznał Anders Thornberg, kierujący Säpo w rozmowie z agencją informacyjną TT.

Jeszcze w 2010 roku liczbę ekstremistów sympatyzujących z dżihadystami w Szwecji szacowano na ok. 200 osób. - Dziś możemy powiedzieć, że zamiast setek są ich tysiące - przyznał Thornberg.

Jednocześnie zapewnił on, że jedynie nieliczni z nich mają możliwości przeprowadzenia zamachu terrorystycznego na terenie Szwecji.

Zdaniem Thornberga sytuacja jest mimo to poważna. - To historyczne wyzwanie - poszerzanie się kręgu ekstremistów - stwierdził.

Za wzrost liczby ekstremistów odpowiedzialna jest, jego zdaniem, propagandowa machina Daesh, której działania doprowadzają do zjednoczenia różnych grup islamskich ekstremistów. - W przeszłości to były osobne kręgi. Mieliśmy zradykalizowane osoby z Afryki Północnej, Bliskiego Wschodu czy Somalii, ale wszyscy oni funkcjonowali oddzielnie - tłumaczy.

Szef szwedzkiego MSW Anders Ygeman przyznał, że liczby podane przez Säpo są "niepokojące". - To ponad wszystko opis tego, co stało się w ciągu ostatnich kilku lat i co już wiemy. Widzieliśmy wzrost brutalnego ekstremizmu i wzrost liczby jego sympatyków, zwłaszcza po wybuchu wojny domowej w Syrii - podkreślił.

Według Säpo od 2012 roku na Bliski Wschód, w celu dołączenia do dżihadystów, wyjechało ok. 300 osób mieszkających wcześniej w Szwecji.

Źródło: thelocal.se
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA