Szymański: Recepta na ostateczne osłabienie Europy

Po dojściu do władzy Trumpa trzeba będzie przemodelować stosunki Unii z USA – uważa Konrad Szymański, minister ds. europejskich

Aktualizacja: 25.01.2017 06:14 Publikacja: 23.01.2017 18:29

Szymański: Recepta na ostateczne osłabienie Europy

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Rzeczpospolita: Francois Fillon lansował w poniedziałek w Berlinie projekt głębszej integracji strefy euro z osobnym budżetem, rządem gospodarczym, harmonizacją podatków. Jego zdaniem to konieczne po wyborze Trumpa...

Konrad Szymański: A jaki jest związek między wyborem Trumpa a odrębnym budżetem strefy euro?

Fillon twierdzi, że tylko w ten sposób Europa nie będzie zmuszona do podporządkowania się interesom USA, europejskie banki nie będą surowo karane...

Mam wrażenie, że cokolwiek się stanie, politycy we Francji myślą o jednym: zbudowaniu Unii transferów. Ale w obecnej sytuacji w strefie euro jest to trudne do wyobrażenia dla państw-płatników, państw, które nie przeżywają kryzysu finansów publicznych, po prostu państw północy. Zgadzam się, że Unia powinna znaleźć dla siebie podmiotowe miejsce, także w związku z tym, co się dzieje na świecie i w samych Stanach Zjednoczonych. Ale to wymaga nowych pomysłów, a nie szukania nowych uzasadnień dla całkowicie starych pomysłów. Jeśli chcemy być podmiotem to musimy wyjaśnić, czego chcemy w polityce handlowej i obronnej. Ale nie po to, aby zrobić na złość Ameryce, tylko właśnie po to, aby znaleźć podmiotową rolę.

A może Francuzi znów chcą budować małą Unię, zepchnąć Polskę na margines?

Bardzo trudno będzie zepchnąć kogokolwiek na margines Unii, która jest w stanie takiej dezintegracji. Ale widać pewne koleiny myślenia, które niestety wracają. Jedną z nich jest budowanie małej Unii, co funkcjonalnie oznacza to samo, co Brexit czy jakiś inny exit. Nostalgiczne pomysły budowania małych Unii to scenariusz na ostateczne osłabienie Europy.

Fillon lansuje też pomysł „europejskiego sojuszu wojskowego". Jego zdaniem gdy idzie o bezpieczeństwo, Europa musi wziąć sprawy we własne ręce. Zgadza się pan z tym?

Tak, ale powodem nie jest wybór Donalda Trumpa tylko realne zagrożenia dla naszego bezpieczeństwa. W tym sensie to jest złe ustawienie dyskusji. Europa jest zagrożona od strony Bliskiego Wschodu i Rosji. Chcielibyśmy usłyszeć francuskie zdanie w tej sprawie. Zanim zaczniemy budować europejską politykę obronną, musimy wspólnie zdefiniować te zagrożenia, następnie określić architekturę nowego systemu obronnego. Ona zresztą została zarysowana w „deklaracji warszawskiej": to synergia wszystkich zasobów bezpieczeństwa Zachodu, w szczególności NATO, z tymi nowymi elementami.

Podziela pan zaniepokojenie rozpoczynającą się prezydenturą Trumpa?

Nowa administracja postawi przed Europą bardzo poważne pytania, na które trzeba dostarczyć rzeczowej odpowiedzi. Unia musi wyjaśnić sobie i Stanom, na czym polega synergiczny charakter interesów gospodarczych i handlowych. A także na czym polegają wspólne interesy bezpieczeństwa. Trwała współpraca nie może być oparta o niejasności, jakie są proporcje finansowania, jaka jest symetria w polityce handlowej. To wszystko trzeba wyjaśnić jeszcze raz, ponieważ mamy nowego partnera w Stanach. Można się tu spodziewać kalibracji - np. Europa powinna być bardziej odpowiedzialna za wspólne bezpieczeństwo - ale strategicznie interesy USA i Europy są zbieżne. Być może trzeba temu nadać nowe parametry.

Będzie o tym mowa, gdy przyjedzie do Warszawy kanclerz Merkel?

O terminie i agendzie tej wizyty poinformuje pani premier Szydło, bo ona jest stroną zapraszającą. Wszyscy jednak rozumiemy, że to jeden z kluczowych dziś tematów dla Polski i Europy.

A może należałoby temu poświęcić szczyt Trójkąta Weimarskiego?

To od Francuzów zależy, czy będą chcieli o tym rozmawiać w takim gronie. My jesteśmy gotowi. Dlatego chętnie o tym porozmawiamy z Niemcami.

—rozmawiał Jędrzej Bielecki

Rzeczpospolita: Francois Fillon lansował w poniedziałek w Berlinie projekt głębszej integracji strefy euro z osobnym budżetem, rządem gospodarczym, harmonizacją podatków. Jego zdaniem to konieczne po wyborze Trumpa...

Konrad Szymański: A jaki jest związek między wyborem Trumpa a odrębnym budżetem strefy euro?

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 792
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 791
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 790
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 789
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 788