fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Spór o Trybunał Konstytucyjny

Polska Rada Biznesu o Trybunale

Fotorzepa, Marta Bogacz
Polska Rada Biznesu z rosnącym niepokojem obserwuje rozwój wydarzeń wokół powołania sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Sprawa ta boleśnie ilustruje niedoskonałości funkcjonowania naszego Państwa, które mogą doprowadzić do poważnego kryzysu jego głównych instytucji.

Słaba jakość Ustawy o Trybunale Konstytucyjnym zostaje bezwzględnie wykorzystywana przez zantagonizowane siły polityczne skupione wyłącznie na zapewnieniu sobie maksymalnego wpływu na personalną obsadę Trybunału.

Przewlekłość postępowania przed Trybunałem spowodowała, że problemy konstytucyjności przepisów ustawy nie zostały wyjaśnione przed eskalacją konfliktu.

Jako przedsiębiorcy wiemy z doświadczenia, że walka na argumenty prawne nie sprzyja rozwojowi gospodarczemu. Jesteśmy też przekonani, że dla ustroju i praworządności Państwa walka ta może być zabójcza.

Jako obywatele domagamy się od swoich reprezentantów opamiętania. Na większości parlamentarnej powinna spocząć odpowiedzialność za rozpoczęcie dialogu, a na opozycji obowiązek jego podjęcia.

Polska Rada Biznesu uważa, że tylko poważny dialog z udziałem wszystkich sił politycznych, prowadzony z troską o Polskę, a nie o interesy partyjne, może doprowadzić do wygaszenia obecnego sporu i zapewnić prawidłowe funkcjonowanie Trybunału Konstytucyjnego i innych organów Państwa.

Zarząd Polskiej Rady Biznesu

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA