fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Spór o Trybunał Konstytucyjny

Sędzia TK: Politycy nie muszą lubić Trybunału

Fotorzepa, Marta Bogacz
- Trybunał ma stać na straży nadrzędności konstytucji, rządów prawa, podziału władzy oraz wolności i praw człowieka - podkreślał na antenie TVN24 prof. Marek Zubik, jeden z sędziów Trybunału Konstytucyjnego, który 3 grudnia orzekał w sprawie zgodności czerwcowej ustawy o TK z konstytucją.

Prof. Zubik, komentując ostatnie wydarzenia wokół TK podkreślił, że "Trybunał nie jest po to, aby był lubiany przez polityków". Dodał, że każdy obywatel ma interes w tym, by TK działał niezależnie od opinii polityków, ponieważ instytucja ta stoi na straży wolności i praw obywateli w przypadku, gdyby prawo stanowione w Polsce okazało się sprzeczne z konstytucją.

- Najważniejsze, aby Trybunał był efektywnym mechanizmem ochrony wolności i praw człowieka i taka jest jego rola - podkreślił sędzia TK.

Jednocześnie prof. Zubik stwierdził, że po orzeczeniu TK ws. ustawy z czerwca "losy Trybunału są już poza nim". - Poprawność wykonania orzeczenia należy głównie do Sejmu łącznie działającego z prezydentem - dodał.

Trybunał uznał 3 grudnia, że niekonstytucyjny jest przepis ustawy o TK z czerwca 2015 r. w zakresie, w jakim był podstawą wyboru przez poprzedni Sejm 2 nowych sędziów TK - w miejsce tych, których kadencja wygasa w grudniu, czyli w czasie obecnej kadencji Sejmu. Za zgodny z prawem TK uznał wybór pozostałej trójki - w miejsce sędziów, których kadencja minęła na początku listopada - czyli w czasie minionej kadencji Sejmu. Ponadto TK uznał, że niekonstytucyjny jest przepis ustawy dot. zaprzysięgania sędziów TK przez prezydenta RP rozumiany inaczej niż jako zobowiązujący go do niezwłocznego przyjęcia od nich ślubowania.

Źródło: TVN24/PAP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA