fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Spór o Trybunał Konstytucyjny

Dera o TK: A gdyby Sejm wybrał hydraulika?

Andrzej Dera
Fotorzepa, Jerzy Dudek
Prezydencki minister Andrzej Dera przekonywał na antenie TVN24, że prezydent Andrzej Duda ma prawo nie przyjmować ślubowania od trzech sędziów wybranych przez Sejm poprzedniej kadencji, mimo że Trybunał Konstytucyjny w orzeczeniu z 3 grudnia stwierdził, że ich wybór był zgodny z prawem.

Dera komentując spór wokół TK podkreślił, że prezydent zachował się w nim zgodnie z prawem i że nie musi obawiać się postawienia przed Trybunałem Stanu. Prezydencki minister stwierdził, że wybór sędziów Trybunału przez poprzedni parlament odbył się z naruszeniem procedur, w związku z czym prezydent nie może przyjąć ślubowania od żadnego z tych sędziów.

A co z orzeczeniem TK z 3 grudnia? Dera zwrócił uwagę, że ślubowanie po to odbywa się przed prezydentem, aby ten miał możliwość nie odbierania go, jeśli uzna, że przy wyborze sędziów doszło do rażącego naruszenia przepisów. - Wyobraźmy sobie taką abstrakcyjną sytuację, że parlament wybrałby hydraulika na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Właśnie po to prezydent ma takie prawo, żeby nie dochodziło do tego typu sytuacji - tłumaczył.

Podsumowując sprawę prezydencki minister stwierdził, że sędziowie, którzy zostali wybrani z naruszeniem prawa nie mogą zostać zaprzysiężeni przez prezydenta, który stoi na straży prawa i konstytucji. - To nie jest ich wina, tylko parlamentu, a dokładnie rządzącej wtedy koalicji PO-PSL - podkreślił.  A pytany o perspektywę postawienia prezydenta przed Trybunałem Stanu odparł, iż: - Ktoś, kto działa zgodnie z konstytucją, nie może się obawiać Trybunału Stanu.

25 listopada Sejm nowej kadencji, głosami PiS i Kukiz'15, uznał, że październikowy wybór pięciu sędziów TK dokonany przez Sejm poprzedniej kadencji nie miał mocy prawnej. 2 grudnia Sejm, przy sprzeciwie PO, Nowoczesnej i PSL, wybrał na sędziów Trybunału pięć osób, których kandydatury zgłosił PiS. Prezydent odebrał przysięgę od czwórki z nich. TK uznał 3 grudnia, że wybór trójki sędziów wybranych przez Sejm poprzedniej kadencji był konstytucyjny, a dwójki - nie.

Źródło: TVN24/PAP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA