Sondaż: Czy Polska powinna otrzymać reparacje od Niemiec?

Czy Polska powinna otrzymać reparacje wojenne od Niemiec za II wojnę światową? - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Aktualizacja: 31.08.2019 08:27 Publikacja: 31.08.2019 07:37

Sondaż: Czy Polska powinna otrzymać reparacje od Niemiec?

Foto: Hans Sönnke (domena publiczna), via Wikimedia Commons

- Podczas drugiej wojny straciliśmy sześć milionów ludzi. To o wiele więcej niż inne państwa, które już otrzymały duże odszkodowania reparacyjne - mówił na kilka dni przed obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej dziennikarzom grupy medialnej Funke premier Mateusz Morawiecki. - To niesprawiedliwe. Nie można tego tak zostawić - dodał. Szef polskiego rządu nie chciał jednak mówić o konkretnej kwocie reparacji, jaką Polska miałaby otrzymać od Niemiec.

Wcześniej szef MSZ Jacek Czaputowicz w wywiadzie dla agencji DPA powiedział, że podczas wypłaty odszkodowań ze strony Niemiec na rzecz innych państw "zabrakło podstawowej uczciwości", zaś Polska padła ofiarą dyskryminacji.

Stojący na czele stworzonego w Sejmie zespołu parlamentarnego ds. reparacji Arkadiusz Mularczyk w 2018 roku szacował wysokość reparacji, jakie należą się Polsce od Niemiec, na 850 mld dolarów.

W czerwcu 2019 roku temat reparacji za II wojnę światową poruszył również ówczesny grecki rząd. Rząd w Atenach przekazał wówczas oficjalnie niemieckiemu rządowi notę werbalną potwierdzającą roszczenia reparacji jako zadośćuczynienie za działania nazistowskich Niemiec w czasie okupacji. Wręczył ją we wtorek ambasador Grecji w berlińskim MSZ . "Ta sprawa ma zarówno aspekt moralny, jak i materialny o ogromnym znaczeniu dla Greków" – czytamy w nocie.

Niemcy uważają, że temat reparacji wojennych został zamknięty deklaracją z 1953 roku, w której Polska zrzekła się reparacji wojennych wobec Niemiec. Rząd Marka Belki w 2004 roku potwierdził to stanowisko. Jednak, premier Morawiecki w rozmowie z dziennikarzami niemieckiej grupy medialnej Funke stwierdził, że deklaracja z 1953 roku była "układem między Polską a NRD", którego obecne władze nie uznają.

Temat reparacji ponownie pojawił się w polskiej debacie publicznej po konwencji PiS w Przysusze z 1 lipca 2017 roku, na której prezes PiS, Jarosław Kaczyński mówił m.in. że "Polska się nigdy nie zrzekła tych odszkodowań". - Ci, którzy tak sądzą, są w błędzie - dodawał.

Z sondażu SW Research dla rp.pl wynika, że reparacji od Niemiec chce 57 proc. respondentów. Z kolei zdaniem 19,5 proc. Niemcy nie powinni wypłacać Polsce reparacji za II wojnę światową. 23,5 proc. nie ma zdania w tej kwestii.

- Częściej za wypłatą reparacji są mężczyźni (59%), osoby w wieku 25-34 lata (67%), ankietowani o dochodzie netto poniżej 1000 zł (73%) oraz badani z miast do 20 tys. mieszkańców (61%) - komentuje wyniki badania Piotr Zimolzak z SW Research. 

Pozostało 81% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
Afera Collegium Humanum. Wątpliwy doktorat Pawła Cz.
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Społeczeństwo
Cudzoziemka urodziła dziecko przy polsko-białoruskiej granicy. Trafiła do szpitala
Społeczeństwo
Sondaż: Polacy nie boją się wojny
Społeczeństwo
Odeszła pozostając wierna sobie. Jaka naprawdę była prof. Jadwiga Staniszkis
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Społeczeństwo
Zmarła Jadwiga Staniszkis