fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Sondaż: Czy zwiększać uprawnienia służb w zakresie inwigilacji

Fotorzepa, Jakub Krzysiak
Uprawnienia służb specjalnych w zakresie inwigilacji obywateli należy poszerzyć czy raczej ograniczyć? Odpowiedź w sondażu SW Research dla serwisu rp.pl.

Kilkadziesiąt tysięcy osób posiadających dostęp do informacji niejawnych zostanie ponownie prześwietlonych przez służby, a wraz z nimi ich bliscy. Mariusz Kamiński, koordynator służb specjalnych, w trybie pilnym przygotowuje projekt nowej ustawy o ochronie informacji niejawnych, która zmieni zasady wystawiania certyfikatów bezpieczeństwa pozwalających na dostęp do tajemnic państwowych.

Największa grupa respondentów (45 proc.) uważa, że należy ograniczyć uprawnienia służb specjalnych w zakresie inwigilacji obywateli. Za poszerzeniem takich uprawnień opowiedziało się 9 proc. ankietowanych. Co czwarty badany (26 proc.) optuje za pozostawieniem tych uprawnień bez zmian, a co piąty (20 proc.) nie umiał zająć w tej sprawie jednoznacznego stanowiska.

- Im wyższy poziom wykształcenia, tym silniejsze przekonanie o konieczności ograniczenia działania służb specjalnych. Widać również istotne różnice na osi miasto - wieś: mieszkańcy terenów wiejskich są częściej przekonani, że obecne uprawnienia są na odpowiednim poziomie lub nie mają zdania na ten temat - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA