W proteście biorą udział członkowie związków zawodowych i ich sympatycy, którzy mieli ze sobą transparenty z hasłami "protestujemy przeciwko prawu o niewolnictwie" i "zmuście swoje matki do pracy w nadgodzinach".
Reuters zauważa, że na Węgrzech Viktora Orbana rzadko dochodzi do niezadowolenia społecznego większych grup wyborców. Ostatni raz - jak pisze agencja - do tak licznych protestów doszło w 2014 roku, gdy Orban chciał wprowadzić podatek od ruchu w internecie.
Zmiany w prawie pracy przesłane do węgierskiego parlamentu w tym tygodniu spotkały się z ostrą krytyką, co doprowadziło do największego w tym roku protestu ulicznego. Prawo to teoretycznie stwarza możliwość zmuszenia pracownika do pracowania codziennie o dwie godziny dłużej niż obecnie.
Policja zablokowała plac przed parlamentem, na który zmierzali protestujący.
- Jesteśmy niezadowoleni z tego, co się dzieje w kraju - powiedział Zoltan Laszlo, wiceprzewodniczący związku zawodowego hutników Vasas, który zarzuca rządowi, że ten nie prowadzi konsultacji społecznych w sprawie zmian w prawie.
- Ludzie, którzy przygotowują takie prawa, działają przeciwko społeczeństwu. Pokażemy im, że jesteśmy w stanie wziąć nasz los we własne ręce - dodał Laszlo zapowiadając zaostrzenie protestów.
Zgodnie z projektem ustawy pracodawca mógłby zmusić pracownika do 250 dodatkowych godzin pracy rocznie. Kolejnych 150 godzin pracy wymagałoby zgody pracowników.
Lajos Kosa, poseł Fideszu i autor projektu podkreśla, że co do zasady dzień pracy nadal byłby 8-godzinny. Dodał, że za nadgodziny pracownicy otrzymywaliby dodatkowe wynagrodzenie.