fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Sondaż: Czy rowerzyści powinni mieć ubezpieczenie OC

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Czy należy wprowadzić obowiązkowe ubezpieczenie OC dla rowerzystów? Odpowiedź w sondażu SW Research dla serwisu rp.pl.

Zmotoryzowani domagają się wprowadzenia powszechnego OC dla rowerzystów. W obecnej sytuacji rowerzysta odpowiada za wyrządzone szkody na zasadach ogólnych prawa cywilnego, czyli ponosi osobistą odpowiedzialność całym swoim majątkiem.

O tym, że w Polsce należy wprowadzić obowiązkowe ubezpieczenie OC dla rowerzystów, przekonanych jest 34 proc. respondentów. Przeciwnego zdania jest największa grupa ankietowanych (42 proc.). Blisko co czwarty badany (24 proc.) nie umiał zająć w tej sprawie jednoznacznego stanowiska.

 

- Częściej o tym, że nie należy wprowadzać obowiązkowego ubezpieczenia OC dla rowerzystów, przekonane są osoby mające do 24 lat (63 proc.), ankietowani o wykształceniu podstawowym/gimnazjalnym (48 proc.) oraz respondenci mieszkający na wsi (46 proc.) - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

Z kolei Piotr Łuczyński, prezes Stowarzyszenia Zdrowy-Rower, w rozmowie z serwisem rp.pl zaznacza, że co do zasady stosowanie kolejnych przymusowych opłat nie spotyka sie z aprobatą, w tym przypadku środowisk rowerowych. I może dlatego w Europie żadne państwo nie zdecydowało się na wprowadzenie ubezpieczenia wyłącznie dla rowerzystów.

- Naszym zdaniem jednak warto mieć taką polisę. Szczególnie wtedy, gdy często poruszamy się na rowerze – podkreśla prezes Łuczyński. I tłumaczy, że ruch rowerowy rośnie z roku na rok. Mimo powstawania kolejnych kilometrów ścieżek rowerowych coraz więcej kolizji zdarza się pomiędzy rowerzystami i pieszymi. Na rynku można zaobserwować wzrost zainteresowania ubezpieczeniami dla rowerzystów. Rośnie świadomość, że w razie spowodowania szkody rowerzysta ponosi odpowiedzialność finansową, dlatego wielu decyduje się wykupić ubezpieczenie i mieć pewność, że w razie nieszczęśliwego zdarzenia kwestią wypłaty odszkodowanie zajmie się ubezpieczyciel. - Ostatnio pojawia się nawet możliwość zakupu ubezpieczenia OC wraz z rowerem, co może być wygodniejsze dla rowerzystów – dodaje Łuczyński w rozmowie z serwisem rp.pl.

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że wypadków z udziałem rowerzystów jest coraz mniej, a największą grupa ryzyka są cykliści powyżej 60. roku życia.

Ci, którzy chcą wprowadzenia zakazu poruszania się na rowerze ze słuchawkami na uszach, powinni raczej pochylić się nad losem kierowców samochodów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA