fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Minister Rafalska apeluje o zakończenie protestu

Fotorzepa, Michał Kolanko
Rządowi niezwykle zależy na tym, by doszło do kompromisu, odpowiedzieliśmy na dwa postulaty, jeżeli drugi postulat ws. dodatku rehabilitacyjnego ma inny charakter, to prawdziwy kompromis polega na tym, że spotykamy się w połowie drogi - powiedziała Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

W ciągu dwóch lat rządów PiS w roku 2016-2017 wydatki na opiekunów i osoby niepełnosprawne wzrosły niemalże do 3 mld zł. Jeżeli do tego doliczymy wydatki, które są zaplanowane też na program "Za życiem", który jest liczony na 3 mld zł w perspektywie 5 lat, to one przekroczą kwotę, o której mówię - podkreśliła Rafalska, podczas sobotniej konferencji prasowej.

- Jeśli protestujący w Sejmie będą chcieli się ze mną spotkać, to propozycja spotkania jest nadal aktualna; mogę się z nimi spotkać nawet dzisiaj; wykazaliśmy dużo dobrej woli, zaproponowaliśmy rozwiązania systemowe - dodała minister pracy.

Protestujący w Sejmie rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych oraz sami niepełnosprawni odpowiedzieli na zaimprowizowanej konferencji w Sejmie. - Zapraszamy panią minister Elżbietę Rafalską na rozmowy o dojściu do kwoty 500 złotych "dodatku na życie". Proszę nas więcej nie pomijać, naprawdę fajnie by było w końcu konstruktywnie porozmawiać i zakończyć ten protest - stwierdził niepełnosprawny Jakub Hartwich.

"Obchodzony dzisiaj Dzień Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami to także kolejna okazja to wyrażenia wsparcia i solidarności z protestującymi w Sejmie osobami z niepełnosprawnością oraz ich rodzicami. Bez realizacji elementarnych potrzeb tych osób nie możemy mówić o realizacji ich praw do godności, niezależnego życia oraz równego traktowania. Pragniemy wyrazić nadzieję, że dzięki poświęceniu protestujących debata na temat praw wszystkich osób z niepełnosprawnościami będzie miała w przyszłości inny wymiar – wykazywać będzie należytą troskę wszystkich przedstawicieli świata politycznego o rzeczywiste zagwarantowanie im pełnej realizacji praw konstytucyjnych" - napisali we wspólnym stanowisku Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar i zastępczyni RPO ds. Równego Traktowania Sylwia Spurek.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA